V prvním ze série tří článků naznaných Pražské legendy Vám představujeme legendárního pražského golema! Ptáte se, proč se na blogu o numismatice setkáváte zrovna s tímto tématem? Sledujte náš blog a brzy se to dozvíte! Prozradíme Vám jen to, že na konci Vás čeká nemalé numismatické překvapení…

Snad každý Čech školního věku na otázku „Kdo je to golem?“ odpoví: „ hliněný obr, kterého vytvořil rabín Léva.“
I když v tom trochu pravdy je, není to úplně přesné… více se dozvíte v následujícím povídání.
Golem je v židovské mystice člověkem oživená socha
Ačkoli si golema většina lidí představuje jako oživenou sochu s podobou člověka, může mít i podobu jinou. Slovo golem znamená v hebrejštině neúplnost, nedokonalost a takto byla také tato oživená bytost pojímána. Neměla vlastní myšlenky ani vlastní vůli, obvykle nemohla hovořit a pouze doslovně plnila příkazy svého pána. Víra v možnost stvořit věc vychází z přesvědčení, že dobří lidé mají tvůrčí sílu, která takovou věc dokáže.
Náš pražský golem je tím nejznámějším a nejslavnějším golemem na světě
Jeho stvořitel, židovský rabín Jehuda Léva ben Becalel, mu dal jméno Josille. Stvořil jej z hlíny a oživil ho, aby chránil židovské ghetto před křesťany, kteří ho pravidelně napadali, a také jak pomocníka s domácími pracemi. Golem se do pohybu uváděl vložením šému – svitku a pak poslouchal toho, kdo mu šém do úst vložil. Znehybněn byl opět vyjmutím šému.

Golemův konec?
Jednoho dne vážně onemocněla rabínova jediná dcera. V páteční podvečer musel od lůžka nemocné odejít k tradiční pobožnosti, ale ve spěchu a roztržitosti zapomněl vyjmout šém. Hliněný služebník oživl, a protože neměl určenou žádnou užitečnou práci, začal rozbíjet vše, na co přišel. Vyděšená služebná běžela do synagogy a prosila, aby rabín učinil přítrž tomu běsnění. Ten vykřikl na Golema, aby se zastavil, a vyňal mu z úst šém. A protože k vyjmutí došlo v průběhu židovského svátku, Golem se rozpadl na spoustu malých kusů. Rabín se zarmoucen vrátil do synagogy a dokončil modlitby.
Po návratu ze synagogy však již nad ztrátou uměleckých předmětů ani hliněného obra nenaříkal, jeho dcera se totiž mezitím jako zázrakem uzdravila. Podle legendy byl Golem uložen na půdě Staronové synagogy, kam se od té doby nesmí vstupovat, a kusy hlíny se tam prý povalují dodnes, legenda tak žije dál. A není zcela vyloučené, že se jednoho dne znovu objeví osobnost velikosti a moudrosti rabína Lévy, která kousky objeví, složí dohromady a Golema opět oživí.

Příběh o Golemovi je jedna z nespočtu pražských legend. Zajímají Vás i další mystické legendy ze staré Prahy? Sledujte naše další příspěvky. Vedle zajímavých příběhů Vás na konci naší trilogie čeká již zmíněné PŘEKVAPENÍ!
[…] Přečtěte si také legendu o GOLEMOVI! […]
[…] kolekci pamětních medailí budou vyobrazeny známé pražské legendy. Připomeňte si legendu o Golemovi, Pražském orloji nebo Magistru Edwardu Kelleym. A rozhodněte, kterou máte […]
[…] otevírá zlatá medaile věnovaná příběhu legendárního Golema, jedné z nejtajuplnějších legend, která svou známostí dalece překračuje hranice města […]
Podle jine povesti rabbi golemovi vzdy v patek vecer vytahl z pod jazyka sem, aby zustal pres sobotu nehybny.