Když na konci roku 2015 Ole Hansen, komoditní stratég dánské investiční banky Saxo předvídal růst stříbra o 33 %, mnoho odborníků jen nevěřícně kroutilo hlavou. Polovina roku je za námi a lze jen konstatovat, že Hansenova úvaha byla více než správná.

Vyplatí se investice do stříbra
Vyplatí se investice do stříbra

Co může za extrémní zvýšení ceny?

Odborníci na celém světě se shodli hned na několika vlivech, které růst oblíbené komodity významně zasáhly. Hansen poukazuje například na zvýšení sazeb Fedu v USA, které obvykle vedou ke zvýšené poptávce v prvních 12 měsících od zvyšování sazeb.

Dalším důvodem je fyzický nedostatek tohoto kovu. Stříbro se mimo šperkařství a ražby mincí hojně využívá v medicíně, vědě a nových technologiích. Rozvoj technologií logicky znamená zvýšený zájem o stříbro, ale objevení nových nalezišť je prakticky vyloučeno.

K růstu ceny také přispěla panika, která se na světových trzích rozhostila v lednu, kdy zkolabovala ropa a měna v Číně záměrně oslabila, s čímž ekonomické predikce vůbec nekalkulovali. Výnosy z dluhopisů se v Japonsku a Evropě začaly propadat a investice do drahých kovů tak představovala stabilnější alternativu. Po prvotním posílení zlata se obchodníci vždy začnou rozhlížet po relativní hodnotě jiných kovů, což jim v tomto případě poskytlo právě stříbro, jehož hodnota byla v březnu tohoto roku vůči zlatu vůbec nejnižší od finanční krize v roce 2008.

Poptávka po stříbře rychle roste!

Vzestupné tendence této komodity velmi rychle prosákly do povědomí široké veřejnosti i chování větších investorů a tento trend se začal rychle projevovat formou zvýšené poptávky po stříbře.

Stříbrná investiční mince Maple Leaf
Stříbrná investiční mince Maple Leaf

Mincovny po celém světě se pomalu začínají potýkat s nedostatkem stříbra u svých dodavatelů a poptávka po stříbrných mincích vedla hned k několika rekordům. Kanadská mincovna změnila v minulém roce vedení a personální změny v kombinaci s rostoucí poptávkou způsobily značné prodlení v čekacích lhůtách na její nejznámější minci – stříbrný Javorový list (Maple Leaf). První čtvrtletí tohoto roku se může pochlubit nejvyšším prodejem stříbrného Maple leafu v historii. Zdá se, že tento rok bude pokračovat v rekordním duchu a na konci roku překročí Kanadská mincovna hranici 40 000 prodaných uncí (31, 1 g)stříbra.

Obdobný nárůst zaznamenala také známá US Mint se svou nejoblíbenější mincí Silver Eagle. Jedna z vůbec nejoblíbenějších mincí na světě se prodává v podobném tempu a predikce na konec roku se odhaduje na 50 miliónů prodaných kusů.

Bude stříbro dražší?

Stříbrné minceVzhledem k výše popsaným skutečnostem se dá odhadovat, že cena za gram cenného stříbra se do budoucna zvyšovat bude. „Celosvětový trend v růstu ceny stříbra se našich zákazníků prozatím nedotkne. Naše pobočka je součástí nadnárodní společnosti Samlerhuset a vzhledem k nutnosti uspokojení obrovské poptávky nakupujeme a razíme naše emise s určitým předstihem“, komentuje aktuální situaci Luboš Krčil ředitel Národní Pokladnice.

Stříbrné mince Silver Eagle a Maple Leaf mohou zákazníci získat od společnosti Národní Pokladnice  v rámci kolekce Nejvyhledávanějších mincí světa – Fabulous 15.

Na veletrhu Sběratel si vyberete podle svého vkusu

O bohaté nabídce nejen stříbrných produktů se můžete přesvědčit na blížícím se veletrhu Sběratel, který se bude konat od 8. do 10. září. Tento veletrh představuje největší akci svého druhu ve střední a východní Evropě.  Koná se na výstavišti v Letňanech a každý rok jej navštíví více než  12 000 nadšenců. Vybrat si můžete z  nepřeberného množství různých předmětů sběratelského zájmu z nabídky 230 vystavovatelů z 35 zemí světa. Kromě stříbrných mincí z produkce světových mincoven je možné vybírat také z domácí produkce, která nabízí neméně krásné sběratelské kousky.

Stříbrná pamětní medaile Karel IV.
Stříbrná pamětní medaile Karel IV.

„Tento i příští rok se nese ve znamení významných historických výročí a proto na Sběrateli představíme nádherné 5 uncové medaile z ryzího stříbra, emitované k 700. výročí narození Karla IV. pouze v limitaci 300 kusů. Premiéru bude mít také překrásná medaile s vyobrazením Staroměstského orloje, dle návrhu uznávaného medailéra Vladimíra Oppla, zušlechtěná ryzím zlatem a stíbrem. Milovníky umění určitě potěšíme kolorovanu cihličkou s reprodukcí obrazu Alfonse Muchy a obdivovatelům historických mincí nabídneme cenné historické mince z USA nebo Japonska“, uzavírá malou ukázku z chystané prezentace, ředitel Národní Pokladnice.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím