
Národní Pokladnice si pro své zákazníky připravila opravdovou numismatickou lahůdku. V rámci výstavy nejdražší mince světa – Flowing Hair dolaru, která se bude konat od 9. do 12. února v pražském Národním muzeu, obohatí svou nabídku o několik vzácných amerických mincí! Tyto exkluzivní produkty se na českém trhu objeví v polovině února. Jedná se o stříbrné a zlaté mince či sady mincí, ražené na území Spojených států. Ty fascinují sběratele po celém světě nejen svým ojedinělým designem a často nesnadnou dostupností, ale především příběhem, který se váže k jejich vzniku.
Vážení čtenáři, jsme nesmírně pyšní, že Vám, jako prvním, můžeme exkluzivně představit malou ochutnávku ojedinělých mincí z dosud utajované únorové nabídky Národní Pokladnice. Na následujících řádcích se dozvíte, kdo je záhadná žena symbolizující mír na legendárním Mírovém dolaru, jak přišel Morganův dolar ke svému jménu nebo proč dosahuje legendární zlatý Double Eagle tak úctyhodné hmotnosti…

PRVNÍ MÍROVÝ DOLAR z roku 1921 – Kdo je záhadná žena, vyobrazená na líci mince?
V roce 1921 bylo vyzváno osm z nejslavnějších umělců Ameriky, aby předložili své nápady ohledně výtvarného provedení nového stříbrného dolaru, které by symbolizovalo světový mír, jež nastal po konci 1. světové války a podpisu smlouvy z Versailles. Vítězný návrh vytvořil Anthony de Francisci, který na líc mince umístil symbol svobody, vzorem pro něj byla jeho vlastní žena Teresa. Na rubu mince je orel bělohlavý, který třímá olivovou ratolest a sedí na vrcholku hory za úsvitu, což symbolizuje nový den v historii světa. Na skalách pod orlem lze spatřit slovo „peace“ (mír). První emise z roku 1921 byla vytvořena s vysokým reliéfem, ale to působilo mincovně obtíže, takže reliéf pozdějších emisí již byl značně mělčí. Mírový dolar byl ražen nepřetržitě od roku 1921 do roku 1928 a potom znovu od roku 1934 do roku 1935 a stal se posledním americkým dolarem vyrobeným ze stříbra, který byl uvolněn do oběhu.
MORGANŮV DOLAR 1921 – Poslední kovbojská mince

Když si Amerika v roce 1783 konečně vybojovala svou nezávislost na Velké Británii, žila většina tehdejších Američanů na východním pobřeží země. Nicméně v průběhu dalšího století se lidé začali ve velkých počtech přes velké středoamerické planiny stěhovat směrem na západ při své cestě do Texasu, Nového Mexika a Kalifornie. Západ se rozkládal daleko za hranicemi oblastí, nad kterými měla kontrolu vláda Spojených států, a žil podle svých vlastních pravidel. Byl to drsný kraj plný šerifů a psanců, kovbojů a „Indiánů“, který dal člověku možnost vydělat majlant nebo mu zlomil krk. Žádná mince nevystihuje historii kraje u amerických západních hranic lépe než stříbrný Morganův dolar, který je označován za krále mezi americkými mincemi. První Morganův dolar, jenž získal své jméno od mladého ryteckého učně, který jej navrhl, George T. Morgana, byl vyroben v roce 1878. Tato mince byla vydávána každý rok až do roku 1904, přičemž poslední Morganův dolar byl po sedmileté přestávce vydán v roce 1921.
LIBERTY HEAD DOUBLE EAGLE- vzpomínka na dobré časy

Mince nazvaná Double Eagle byla zavedena v roce 1849 po nálezu rozsáhlých zásob zlata v Kalifornii. Je trvalou připomínkou ohromného bohatství starého Západu, a se svou hmotností přesahující 33 gramů je jednou z nejpůsobivějších zlatých mincí všech dob. První výtvarné zpracování je dílem J. B. Longacra a kombinuje dva ikonické symboly Ameriky: Lady Liberty zobrazenou s korunou nadepsanou slovem LIBERTY (svoboda) a obklopenou třinácti hvězdami symbolizujícími původní britské kolonie, které vyhlásily svou nezávislost v roce 1776, a orla bělohlavého s roztaženými křídly, štítem a šípy v jednom pařátu a olivovou ratolestí v druhém, které symbolizují touhu po svobodě a připravenost k boji. Toto výtvarné zpracování figurovalo na minci až do roku 1907, i když s několika nepatrnými změnami: v roce 1866 bylo přidáno motto IN GOD WE TRUST (V Boha věříme) a v roce 1876 bylo označení nominální hodnoty platidla změněno z TWENTY D na TWENTY DOLLARS.
Pokud máte slabost pro americké mince, nezapomeňte od poloviny února sledovat web Národní Pokladnice, nabídka bude více než zajímavá!