Nedávno jsme Vás informovali, že na český trh byla uvolněna první pamětní medaile na počest secesního mistra Alfonse Maria Muchy, vyražená dle návrhu hvězdy poslední řady Star Dance, Gabriely Koukalové.

Koukalová MuchaOslavte výročí Alfonse Muchy sadou pamětních medailí od Gabriely Koukalové

Další návrhy na sebe nenechaly dlouho čekat. Národní Pokladnice před pár dny představila sadu numismatů, jež volně navazuje na pamětní medaili zdarma, věnovanou Alfonsu Muchovi, jehož životní jubilea si tento a příští rok veřejnost připomíná. Novou pamětní sadu tvoří 7 ražeb, zasazených do stylového zakladače v secesním stylu. Autorkou motivu všech medailí včetně designu zakladače je opět olympijská medailistka Gabriela Koukalová.

Koukalová Mucha
Gabriela Koukalová je autorkou sady pamětních medailí na oslavu životních jubileí Alfonse Muchy

„Snažila jsem se k tomuto tématu přistupovat originálním způsobem, i když to vzhledem k množství již hotových prací českých i zahraničních umělců nebylo jednoduché. Mou snahou bylo propojit medaile a numismatické album v jeden celek. Vytvořit komplexní sadu medailí, které budou fungovat ve spojení s krásnou kazetou, ve které jsou usazeny a navazují na ni. Společně tvoří jedno dílo.”

Gabriela Koukalová, autorka návrhů

Základ sady tvoří pět medailí zušlechtěných ryzím zlatem. Uložíte-li medaile do secesního zakladače, vznikne nápis M*U*C*H*A. Medaile s písmeny M, C, H a A představují Muchovy díla Lilie, Kosatec, Karafiát a Růže z roku 1898. Medaile s písmenem C představuje obraz Jaro z roku 1896. Ten patří do kolekce Čtyři roční doby (Jaro Léto, Podzim, Zima). Právě panó Čtyři roční doby bylo úplně první sérií, která odrážela secesní styl, jehož předním představitelem byl právě Alfons Mucha. Detaily autorského zpracování žen v „Mucha“ stylu dokonale vyniknou díky netradičnímu průměru 50 mm a nejvyšší kvalitě ražby. Společný revers vyobrazuje českého lva, tak jak jej navrhl sám Alfons Mucha pro stokorunovou bankovku, nápis REPUBLIKA ČESKOSLOVENSKÁ a celé jméno umělce.

Sadu doplňují dvě pamětní medaile s portrétem secesního umělce. První medaile byla vyražena ze základního kovu a její průměr odpovídá 33 mm. Vrcholem sady je bezesporu poslední pamětní ražba, vyražená z ryzího zlata 999/1000 s průměrem 18 mm a hmotností 1,20 g.

Součástí sady je pamětní medaile, ražená ze zlata 999/1000, vyobrazující portrét Alfonse Muchy.

Sbírejte dle Vašich možností

Pamětní sadu „Alfons Mucha“ si můžete objednat bez zlaté ražby nebo včetně. Jak budete sadu sbírat je též zcela na Vás. První možností je postupné sbírání, kdy Vám Národní Pokladnice přibližně každý měsíc zašle jeden numismat. U postupného sbírání je samozřejmostí také postupné hrazení jednotlivých komponentů. Méně trpěliví sběratelé jistě ocení možnost jednorázového odběru.

Pro jednorázový nákup pamětní sady, klikněte sem.

Pro postupné sbírání, klikněte sem.

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím