Bývalá úspěšná biatlonistka a olympijská medailistka Gabriela Koukalová se stala hvězdou veletrhu Sběratel, který se dnes konal v pražských Letňanech.  Sportovkyně překvapila spoluprací s Národní Pokladnicí. Právě pro tuto společnost zpracovala zdařilý motiv pamětní medaile s portrétem největšího secesního malíře A. M. Muchy. Pamětní ražba byla na veletrhu představena vůbec poprvé a vzbudila nebývalý zájem veřejnosti. Medailérská premiéra to byla také pro autorku –  jedná se o její první medailérský počin, jenž bude uveden na český trh.

Zdá se, že Gabriela Koukalová dokonale naplňuje představy o současné renesanční bytosti. Nadání mistryně světa sportovní svět totiž dalece přesahuje. Kromě toho, že přislíbila účast v náročné taneční soutěži Stardance, věnuje se také výtvarnému umění.

Gabriela tíhne k umění od malička

mince Koukalova
Gabriela Koukalová a její první výtvarné medailérské dílo bylo představeno na veletrhu Sběratel

Zdařilý motiv, který pro pamětní ražbu vytvořila, je totiž podložen praktickými zkušenostmi a oborovým vzděláním. Umělecké vlohy se u Gabriely projevily již v raném dětství a její rodiče ji ve výtvarném rozletu hojně podporovali. Kromě klasického lyžování a biatlonu tak stihla vystudovat propagační grafiku na střední uměleckoprůmyslové škole v Jablonci nad Nisou a následně i tamní vyšší odbornou školu, obor Ražená mince a medaile.

„Umění nás dělá vnímavější, rozvíjí naši představivost, citlivost, empatii, usnadňuje komunikaci mezi námi a mohla bych dlouho pokračovat. Líbí se mi, že umění nemá hranice a zobrazuje i lidské stránky, nebo stránky života, které jsou tabuizovány, a tím vyvolává společenské diskuze a zvyšuje šance věci měnit. Je mi velkou ctí, že mi společnost Národní pokladnice svěřila svou důvěru a mohla jsem na pamětní medaili, jež oslavuje jednoho z největších malířů všech dob – Alfonse Muchu, pracovat. Snažila jsem se odvést maximální práci,  stejně jako tomu do nedávna bylo při sportovních kláních.“, komentuje spolupráci Gabriela Koukalová

První výtvarné autorské dílo Gabriely Koukalové

mince Koukalova
O první medaikérské dílo Gabriely Koukalové byl obrovský zájem.
Koukalova mince
Gabriela Koukalová – autogramiáda na veletrhu Sběratel

Pamětní ražba je kromě zdařilého motivu sběratelsky zajímavá i z jiných důvodů. Jedná se o vůbec první autorskou práci Gabriely Koukalové v roli medailérky a navíc je pro veřejnost zcela ZDARMA. Z jakého důvodu je pamětní ražba nabízena jen za cenu poštovného a balného, vysvětluje ředitel Národní Pokladnice, Stanislav Máša: „ Historicky jsme již ražby zdarma veřejnosti nabízeli. Jednalo se však pouze o témata, spojena se vznikem samostatného Československa. Zájem o vzpomínkové numismaty nás mile překvapil, a proto jsme se rozhodli v projektu pokračovat. Alfons Mucha, jehož dvě zásadní životní jubilea si letos a příští rok připomínáme, byl jasnou volbou. Stejně jako Mucha za svého života zpřístupnil své nádherné grafiky, kresby a obrazy široké veřejnosti, chceme i my šířit jeho odkaz a pojetí krásy co nejdál to půjde“.

Pamětní ražba Alfons Mucha je pro veřejnost ZDARMA

mince Koukalova
Jubilejní pamětní ražba je věnována Alfonsu Muchovi.

Pamětní medaile Alfons Maria Mucha od Gabriely Koukalové je dostupná na www.alfons-mucha.cz. Jedná se o numismat, který naleznete výhradně v nabídce Národní Pokladnice.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím