Určitě jste si všimli, že mincovny čím dál častěji vydávají barvené mince. Parciální barvení mincí neboli kolorování je ve světě populární už několik let. Mince a medaile s barevnou aplikací jsou velice oblíbené zejména v Kanadě. Numismatry zdobí barevné portréty významných osobností, lední medvědi, javorové listy, ale třeba i superhrdinové z komiksů. O tom, že tento trend ve světe převládá se numismatičtí nadšenci mohli přesvědčit letos v Berlíně. Právě tam se před pár dny konal mezinárodní numismatický veletrh World Money Fair. Kolorované mince a medaile si získávají své místo i u nás. Nabídka je rozmanitá a celkem široká.

Základní techniky kolorování mincí

Ve světě se používá několik technologií, jejichž cíllem je vytvořit barevnou aplikaci. Tou nejjednodušší je výroba barevné aplikace zvlášť, jakožto samostatného komponentu a jeho následné připevnění k numismatu. Tato metoda se většinou používá, chce-li autor dosáhnout 3D efektu nebo speciálního uměleckého dojmu.

kolorovaná mince
Mince s vystouplou kolorovanou aplikací

Pravděpodobně nejrozšířeněší technikou je nanášení barvy nebo inkoustu přímo na minci nebo medaili. Kolorování ovládá počítačový program a výsledek je často nazýván jako barevný tisk. Tento typ kolorování je hojně využíván třeba právě v Kanadské královské mincovně nebo ve Velké Británii.

Poslední z dnes představených způsobů kolorování bychom mohli volně přeložit jako smaltování mincí. Tato technologie je nejdokonalejší a u sběratelů velice oblíbená. Někteří lidé si stále myslí, že se skutečně jedná o starobylou metodu, kdy se struktura materiálu plní křemičitou taveninou a následně se vypaluje v peci. Nová metoda smaltu se však aplikuje zastudena. Nicméně výsledek obou metod je velice podobný. Díky několika vrstvám barev se na numismatu vytvoří leský hladký film. Výsledek barevné aplikace je tak dokonalý, že připomíná olejomalbu.

kolorované mince
Některé barevné aplikace jsou skutečně dokonalé.

Kolorované mince – ukázky

Technologie kolorování je dnes již tak dokonalá, že lze na mince či medaile přenášet reprodukce světových děl ve špičkové kvalitě.

Věrné reprodukce obrazů na 6 oficiálních mincích ve špičkové kvalitě

Kolorování je velice žádoucí zejména u motivů či výjevů, které si nedokážeme bezbarvé představit. Následující kolorována mince je věnována legendárním hrdinům z nejslavnějšího dětského komiksu Čtyřlístek, jehož 50. narozeniny si letos připomínáme.

Další kolorovaná mince připomíná legendární komiksovou čtveřici Čt

Kolorovaná pamětní medaile připomíná výročí české hymny.

výročí české hymny
Kolorovaná pamětní medaile vydaná k 185. výročí české hymny

 

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím