Ekonomika v České republice je už pár let na vzestupu a lidé se čím dál častěji porozhlížejí kam by investovali své naspořené peníze. Velký zájem je v poslední době o alternativní investice, mezi které patří i mince a medaile. V letoším roce se na českých aukcích prodaly numismaty za milióny. Zájem je o přísně limitované emise historických originálů, chybotisky, ale i o zdánlivě obyčejné mince a medaile, které může mít doma každý z nás.

autor: HN – Zbyněk Pecák
zdroj fofo: https://byznys.ihned.cz/
Zlatá mince vydražena za cenu luxusního bytu v Praze
Sběratelé jsou za některé historické mince a medaile schopni utratit skutečně horentní sumy. Tento rok v červenci byl v Praze vydražen svatováclavský desetidukát za rekordní sumu. Československá mince z roku 1937 byla prodána za neskutečných 14,7 milionu korun. Původní majitel ho přitom pořídil za 900 tisíc korun. Těchto dukátů bylo původně vyraženo pouhých 36 kusů a na aukci představený unikát je jediným dochovaným kusem. Mince se tak stala nejdražší prodanou mincí v ČR. Překonala loňský rekord desetidukátu Albrechta z Valdštejna z roku 1630, který byl vydražen za 12,5 milionu korun.

FOTO: Aurea Numismatika, zdroj: echo24.cz
Vzácné mince jsou v kurzu!
Jen před pár dny proběhla v našem hlavním městě další úspěšná aukce. Polský desetidukát z dob vlády Zikmunda III., jehož vyvolávací cena byla stanovena na 300 000 korun, získal nakonec hrdý majitel za 2,1 milionu korun. Předmětem aukce byl mimo jiné i Svatováclavský dukát z roku 1938. Mince je skutečným sběratelským unikátem především kvůli nízkému emisnímu nákladu. Těchto raritních zlatek bylo vyraženo jen 56. Poslední nabídka přesáhla vyvolávací cenu 700 000 korun více než dvojnásobně.
Papírová platidla za kovovými rozhodně nezaostávají!
Velkému zájmu dražitelů se těší i papírové bankovky. Za československou pětistovku z roku 1923 v perfektním stavu zaplatil její nový majitel na prosincové aukci přes 1 milion korun.
Mimořádný úspěch sklidila na té samé aukci také na pohled zcela obyčejná dvousetkorunová bankovka. Slávu ji zajistila drobná chyba v tisku stříbrného bezpečnostního proužku, která namísto názvu naší domoviny nese text Republique du Zaire. Na pohled téměř neviditelná chybička povýšila oranžovou bankovku s portrétem J. A. Komenského na skutečný poklad. Poslední příhoz se zastavil na 700 000 Kč!

zdroj: www. sberatel.com
V roce 2016 jste se mohli na veletrhu Antique setkat se svatým grálem české numismatiky. Je jím pětitisícikoruna z roku 1919. Cena relativně nenápadného platidla se dle odborníků pohybuje od 3 do 5 milionů korun. Zajímavostí je, že se nejedná o bankovku, ale státovku. Rozdíl mezi těmito dvěma označeními je ve vydavateli. Právě tuto státovku nevydala banka, nýbrž stát. Oborníci tvrdí, že do dnešních dnů se dochovalo přibližně 36 kusů a většina je majetkem sbírek zahraničních bank.
Vyhledávaným kouskem je také například tisíci guldenová bankovka z roku 1880. V tehdejším Rakousko- Uhersku se jednalo o platidlo s nejvyšší nominální hodnotou. Pokud po ní zatoužíte dnes, připravte si přibližně 3 miliony korun.

Lákadlem pro sběratele jsou i medaile. Jejich hodnota se může vyšplhat i k milionu korun.
Mezi odborníky v oboru numismatiky je velký zájem například o medaili sv. Václava nebo desetidukátovou medaili z roku 1934, která byla vydána „k oživení kremnického baníctva“. Ta nese podobiznu sv. Kateřiny a její cena na aukcích se pohybuje okolo 400 tisíců korun.
Pokud Vám Vaši předkové nezajistili bohatství ve formě pokladů schovaných pod podlahou nebo v útrobách obrazů na chalupě ve světnici, doporučujeme navštívit stránky Národní Pokladnice. Vzácné medaile a mince naleznete v sekci Exkluzivní emise.
