Poprvé v historii české numismatiky vydává Národní Pokladnice ve spolupráci s Pamětí národa (mezinárodní projekt, který prostřednictvím vzpomínek pamětníků umožňuje přístup široké veřejnosti k významným dějinným událostem 20. století) unikátní kolekci pamětních medailí nesoucí název Češi ve válce.

 

Pamětní medaile
Demonstrace proti okupantům

 

„Rozhodli jsme se lidem připomenout jeden z nejdůležitějších milníků v historii Československa a vyjádřit tak poctu Čechům, kteří bránili svoji zemi,“ říká o sbírce Luboš Krčil, ředitel Národní Pokladnice.

Pamětní medaile jsou raženy speciálním leštěným razidlem a v nejvyšší mincovní kvalitě. Zušlechtěny jsou ryzím zlatem 999/1000. Návrhy medailí jsou zpracovány ručně samotnými mistry v oboru medailérství. Počet kolekcí je však omezen. Vyrobilo se jich pouhých 5000 kusů.

Jaké pamětní medaile kolekce obsahuje?

Úvodní medaile z kolekce vystihuje Mobilizaci československé armády z roku 1938.  Tato mince odkazuje na mezinárodní situaci té doby, s údajnými přípravami Německa zaútočit na ČSR. V polovině roku 1938 se situace mírně uklidnila a začala se postupně odvolávat zvýšená ostraha na hranicích. Záložníci československé armády byli následně propuštěni do civilu. Avers této pamětní medaile připomíná právě tuto velkolepou odhodlanost a připravenost českého národa hájit svébytnost republiky při branné pohotovosti.

Mezi další významné události, které sbírka připomíná, patří například Květnové povstání z roku 1945, které si právě v těchto dnech připomínáme. Na aversu pamětní medaile je vyobrazena scenérie pouličních bojů českých občanů s německými vojáky s typickými barikádami, která se odehrála před 70 lety. Povstalci se v Praze a i na celém území Čech a Moravy ujali zbraní a začali obsazovat pošty, železnice a hlavní dopravní tepny. K odbojovým partyzánským skupinám se aktivně přidalo asi 130 000 povstalců z řad českého obyvatelstva, bývalých vojáků, četníků, dokonce i osvobození sovětští zajatci, kteří pracovali na otrockých prací na území Protektorátu. Ti okupantům znemožňovali plynulé zásobování fronty i ústup wehrmachtu. Prohlédněte si mapu, která zobrazuje konkrétní města s datem jejich osvobození.

Dalším významným datem, který následující pamětní medaile zobrazuje, je rok 1942 a událost Operace Anthropoid. Tento název byl pouze krycím, a to pro parašutistický výsadek poslaný během 2. světové války z Anglie na území Protektorátu Čechy a Morava. Zorganizoval ho zpravodajský odbor exilového Ministerstva národní obrany a byl zařazen do první vlny výsadků. Operace Anthropoid byla operací diverzní, kdy se uskutečnil atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Avers medaile zvěčňuje hrdiny antifašistického odboje Josefa Gabčíka a Jana Kubiše. V kolekci naleznete i další precizně zpracované pamětní medaile, které zachycující podstatné události z dob 2. světové války.

Součástí sbírky je i bohaté příslušenství. Každý sběratel kolekce obdrží zdarma elegantní box pro uložení numismatů, tematické karty, kožené kroužkové desky k ukládání karet, řadu dobových materiálů a Certifikáty autentičnosti potvrzující parametry všech emisí.

Získat první pamětní medaili do sbírky můžete na webu www.narodnipokladnice.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím