Numismaty, zejména mince mají ve společnosti nepostradatelné místo už celá staletí. Přesto, že jsou dnes fyzické peníze často nahrazovány bezhotovostními platbami,  kryptoměnami a jinými metodami směny, všechny své funkce jistě neztratí. Mince a medaile mají kromě praktického využití také funkci archivářskou.

Numismaty jako archiv dějin

Od pradávna jsou mince raženy s portréty panovníků či jiných významných osobností. Mince a medaile připomínají historické milníky zemí, kde jsou raženy, ale také významné památky, události a výročí. Pomocí numismatů si tak můžeme připomínat bohatá historická fakta na jediném kovovém plíšku.

Pocta lidové slovesnosti

Jak je to ale s příběhy, které pro nás mnoho znamenají, ale faktograficky jsou nedoložitelné? Náš národ je přímo zahalen do obrovského množství bájí, pověstí, legend a mýtů.  Tyto poutavé příběhy jsou udržovány při životě díky tradici lidové slovesnosti a samozřejmě i díky knižním zpracování. Postavám a historickým milníkům z těchto lidových příběhů však doposud chyběla jakási oficiální úcta. Ta úcta, která je vyjadřována skutečným osobnostem právě prostřednictvím jejich vyobrazení na numismatech.

První medaile z nové sbírky je věnována Praotci Čechovi

Nová sbírka připomene národní legendy!

Národní Pokladnice proto vydává novou sbírku pamětních medailí s názvem Tajemství Čech, Moravy a Slezska. Sbírka zachycuje nejoblíbenější báje a mýty a originálním způsobem tak zajištuje jejich nesmrtelnost. Na důkaz úcty k lidovým příběhům jsou medaile zušlechtěny hned dvěma drahými kovy: zlatem a platinou. Medaile jsou navíc raženy v nejvyšší mincovní kvalitě a motivy tak dokonale vyniknou.

Autorem motivů všech pamětních medailí je uznávaný sochař a medailér Vladimír Oppl, autor řádu Tomáše Garrigue Masaryka, oběžné dvacetikoruny a Ceny Paměti národa.

Úvodní medaile z nové kolekce je věnována Praotci Čechovi. Dle legendy právě po něm získala naše země své jméno. Praotec Čech je zachycen při výstupu na horu Říp se svou družinou.

Další pamětní medaile vyobrazují neméně slavné pověsti. Sběratelé se mohou těšit na kněžnu Libuši, legendu o Bruncvíkovi nebo na Blanické rytíře. Pokud by si noví majitelé medailí na první pohled nevybavili celé příběhy, nevadí. Součástí příslušenství jsou kromě Certifikátů autentičnosti také průvodní dopisy, které vypráví příběhy celé.
První mince je věnována Praotci Čechovi

Kolekce Tajemství Čech, Moravy a Slezska se objeví v nabídce Národní Pokladnice 1. května. Již nyní je však možné rezervovat úvodní medaili Příchod praotce Čecha na www.ceska-tajemstvi.cz.

Kolekce je limitována pouhými 5000 sbírkami pro celý svět a proto doporučujeme s rezervací neotálet.

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím