V dnešním příspěvku se budeme věnovat tématu ocenění mincí a celých numismatických sbírek. Jistě jste si všimli, že alternativní investice, mezi které se hrdě hlásí také numismatika, jsou poslední roky na vzestupu. Čím to je a proč hodnota některých mincí vystřelí do závratných výšin? Vše si vysvětlíme v následujících řádcích.

Numismatika má dlouhou tradici!

Numismatika se řadí mezi velmi staré vědní obory. První vlna zájmu o platidla a jejich hospodářskou podstatu se zvedla již krátce po vzniku prvních platidel, tedy v 7. století př. n. l. Za první teoretiky a předchůdce numismatiků jsou označováni například Aristoteles nebo Tomáš Akvinský. S prvními sbírkami numismatů se setkáváme ovšem až v období renesance. Budování mincovních sbírek se tehdy mohutně rozmohlo mezi tehdejší smetánkou. Díky úzkostlivé péči tehdejších sběratelů se dodnes dochovalo mnoho rozsáhlých, perfektně udržovaných sbírek. A právě do 18. století mnoho odborníku datuje i vznik numismatiky, jakožto vědeckého zájmu. Za zakladatele české větve bývá označován osvícenský duchovní M. A. Voight.

Pravděpodobně nejúrodnějším bylo z hlediska publikační a vědecké činnosti 19. století. Jen rok po vzniku samostatného Československa vznikla Numismatická společnost československá. Budeme-li se bavit o moderní numismatice, tak jak ji známe dnes, musíme vzpomenout na G. Skalského a E. Nohejlovou. Tato dvojice vymezila metodiku a definovala cíle, kterých by se vědci měli postupně dobírat.

Rekordní zájem o mince a medaile! Proč teď?

Na začátku jsme si řekli, že zájem o mince, medaile a další numismaty poslední dobou prudce roste. Tak například rok 2018 byl, co se prodeje mincí týče, rekordní! Obrat v odborných aukcích se vyšplhal na 465 miliónů korun, pro srovnání o celých 13% více než v roce předchozím. A nyní je čas, vysvětlit proč. První částí odpovědi je, že se prostě máme dobře. Lidé mají finanční rezervy a chtějí je rozumně využít. Česká republika byla ekonomicky stabilní ale už mnohokrát, tak proč právě teď investovat do numismatů?! Po sametové revoluci se naskytly velké obchodní příležitosti, trh se uvolnil,  ale o numismatiku zájem nebyl, naopak. Lidé po desetiletích útlaku prahli po spotřebním zboží. Rozprodávali rodinné sbírky včetně těch numismatických, aby získali prostředky na vlastní obchodní záměry. Ani tento trend však netrval věčně. V současné chvíli se děje pravý opak. V posledních dvaceti letech se trh stabilizuje a profesionalizuje a po mincích a medailích je hlad. Dříve bylo sběratelství výsadou králů, šlechtických rodů a bohatého panstva. Sběratelství je prestižní záležitostí i dnes, je ovšem výrazně dostupnější.

Velmi stručnou historii numismatiky jako vědy uvádíme zejména proto, abychom upozornili na fakt, že kompletace sbírek, starost o ně a jejich následné ohodnocování má bohatou tradici. Na našem území vzniklo také mnoho odborných publikací, které podrobně popisují ty které numismaty, ale též historický kontext. V současné chvíli existují také obsáhlé katalogy mincí, podle kterých lze relativně snadno určit ten který exemplář. Možná si teď říkáte, že oceňování mincí je vlastně hračka. Ale ono to tak není…Existuje totiž mnoho dalších proměnných, které mají na zhodnocení mincí vliv.

Ocenění mincí – jaké aspekty mají vliv na hodotu a její růst v čase

Základním hybatelem trhu a cen je poptávka!

hodnota mincí- ocenění mincí
Nejdražší česká mince. – Svatováclavský desetidukát z roku 1937

Zřejmě nejžádanějšími mincemi u nás jsou momentálně svatováclavské dukáty. V roce 2017 se zlatý desetidukát prodal za 18 miliónů korun! Spoluzakladatel jednoho známého českého aukčního domu nedávno v jednom rozhovoru zmínil, že dnes by se dle jeho názoru prodal až o 30% dráž! Na aukcích se dle slov téhož odborníka velmi dobře prodávají také tolary, rodové či portrétní mince ze stříbra a zlaté historické mince.

Vliv na hodnotu má také sběratelská obliba, historický kontext a nečekané události.

Flowing hair Liberty dollar- nejdražší mince světa

Jako příklad uveďme příběh amerického dolaru Flowing hair Liberty z roku 1794, který se v roce 2013 vydražil za více než 10 miliónů dolarů. V 18. století byla totiž mincovní technologie mizerná. Emise byla uvolněna ve velmi nízkém nákladu a většina mincí se zlomila nebo rozpadla v prach. Těch co zbylo, bychom se dopočítali na prstech jedné ruky a jedna z tohoto zbytku se nedávno stala nejdražší prodanou mincí světa! A teď zkuste odhadnout, co se s tou kterou mincí či medailí stane a jaký to bude mít vliv na cenu?!

Chyboražby

Jeden z aspektů, který zvyšuje hodnotu mincí či bankovek je chyba- přesněji odchylka, která se nedopatřením objevila v tisku či ražbě. Nikdo není neomylný a chyboražby nejsou ničím výjimečným, ale ve většině případů se tyto emise nedostanou do oběhu. Pokud se tak stane a vy ni na chyboražbu narazíte ve vaší peněžence, rozhodně jí nezbavujte!

Autor motivu a jeho společenský věhlas

Hodnotu mincí tvoří samozřejmě také motiv a jméno výtvarníka či umělce, který je pod návrhem podepsán. V nedávné minulosti jsme se mohli setkat například s bankovkami od samotného Alfonse Muchy, Maxe Švabinského nebo Oldřicha Kulhánka. I dnes jsou v českém mincovnictví jména, která mají nakročeno na to, stát se legendou. Zmiňme například Vladimíra Oppla, autora české oběžné dvacetikoruny nebo nových dvacetikorun k 100. výročí vzniku ČSR.

Dostupnost na trhu a limitace

Stáří prim nehraje! Důležitá je limitace a dostupnost. Je to skutečně tak. Doma můžete najít minci starou 1500 let. Pokud se z ražené emise dochovalo velké množství, nezbohatnete. Naopak se můžete setkat s 80let starou ražbou, která se na trhu vyskytuje jen vzácně. Právě taková mince Vám může zajistit klidné stáří.

Stav a kvalita numismatů

Důležitým faktorem je zachovalost numismatů, proto Vám doporučujeme vyhledávat ražby v nejvyšší mincovní kvalitě.

Drahý kov a jeho ryzost

Fairmined
Ražba 1. Fairmined mince představuje milník numismatiky! Zlato s označením Fairmined ovlivňuje v pozitivním slova smyslu životy tisíců lidí !
Autor fotografií François Tancré /Představení první mince z certifikovaného zlata v pařížské mincovně/ 14.5.2018

Drahým kovem nic nezkazíte. Pokud nemáte čas a chuť zaobírat se všemi proměnnými vlivy, doporučujeme uchýlit se k drahým kovům jako je stříbro, zlato nebo platina. Budete-li chtít Váš exemplář prodat v nepříliš šťastné době, získáte vždy alespoň částku, rovnající se ceně drahého kovu. V posledních letech dominují mnoha oblastem našeho života témata jako je udržitelnost, ochrana životního prostředí, podpora malých ekonomik, stop dětské práci, atd. Stejná problemtika se nyní konečně dostává dopopředí i v těžbě drahých kovů. Na českém trhu se objevilo Fairmined gold (certifikované zlato) teprve nedávno a je po něm obrovská poptávka. Mincí a medailí z certifikovaného zlata je na českém trhu prozatím poskrovnu a dá se proto očekávat, že hodnota těchto numismatů bude časem stoupat.

Svěřte se do rukou odborníků

Vyberte si ověřeného dodavatele i odhadce! Na českém trhu se pohybuje mnoho pochybných subjektů. Ať plánujete prodej Vaší sbírky nebo nákup mincí či medailí, vybírejte pečlivě. Hledejte subjekty s tradicí, ty co Vám poskytnou certifikaci, záruky a možnost reklamace. Pokud si chcete rozšířit Vaši sbírku o minci, medaili či bankovku ze zahraničí, doporučujeme vybírat českého distributora, který byl prodejem numismatů oficiálně pověřen tou kterou mincovnou.

Proměných které hrají při ocenění mincí, medailí, bankovek a dalších numismatů je samozřejmě mnoho. Výčet výše je jen malou demonstrací komplikovaného procesu, který vede k stanovení hodnoty numismatu.  Sběratelství je však mnohem víc než jen čekání na růst hodnoty. Jde o syntézu vášně a zájmu a dějinné souvisloti, jejichž němým svědkem peníze jsou, byly a budou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím