Pamětní medaile Nobelovy ceny za mír
Pamětní medaile Nobelovy ceny za mír

Letošní Nobelovu cenu za mír převezme 10. prosince 2015 tuniský Kvartet pro národní dialog, organizace, která se významně podílela na budování demokratických podmínek po nepokojích v zemi v roce 2011. Medaile, která bude této organizaci na radnici v Oslu předána, byla vyrobena z certifikovaného zlata. Numismat byl vyražen Norskou mincovnou, jejímž vlastníkem je společnost Samlerhuset Group. Tu v České republice reprezentuje její pobočka Národní Pokladnice.

Certifikované zlato pochází z dolů, které splňují přísné standardy plynoucí z požadavků národních i nadnárodních institucí. Provozovatelé certifikovaných dolů zajišťují horníkům a jejich rodinám kvalitní sociální zázemí, odpovídající platové ohodnocení, dbají na bezpečnost práce a zejména nezatěžují životní prostředí díky šetrným technologiím, které používají jak pro dolování tak zpracovávání zlata. Doly vlastnící certifikaci jsou finančně podporovány a jejich zlato je vykupováno za férovou cenu.

Společnost  Samlerhuset společně s Aliancí pro zodpovědnou těžbu (ARM) se výběrem certifikovaného zlata použitého pro výrobu medaile, předávané vítězům Nobelovy ceny za mír, snaží poukázat na nevyhovující podmínky v nekontrolovaných dolech a negativní dopad těžby na životní prostředí a život celých komunit v oblastech těžby. Přesto, že 85-90% zlata pochází z certifikovaných dolů, je zde 10-15% těžební produkce, která ovšem zaměstnává 90% horníků z celého světa- tedy více než 10 miliónů lidí!

Samlerhuset a ARM se snaží upozornit veřejnost na alarmující počet jedinců, kteří jsou nuceni kvůli absenci kontrol žít a pracovat v nevyhovujících podmínkách a současně vyzvat společnosti, které zlato vykupují ke společenské odpovědnosti.

„Spolupráce s ARM se nevztahuje pouze k medaili, udílené na Nobelových cenách nebo k profitu naší společnosti. Chceme preciznější kontroly zlata, ze kterého jsou raženy mince a medaile a samozřejmě také více hráčů na trhu z malých produkcí, kteří budou poskytovat svým odběratelům certifikované zlato z malých dolů.  Zpracované závěry naší inciativy jasně ukazují, že certifikace zlata nejen pozitivně ovlivní trh jako takový, ale současně se kladně odrazí na pracovních podmínkách tamních horníků, jejich platovém ohodnocení a tím samozřejmě stoupne kvalita života celých lokálních komunit,“ dodává Ole Bjørn Fausa, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Samlerhuset a majitel Norské mincovny.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím