Národní Pokladnice vydala 5. ledna 2015 pamětní medaili emitovanou u příležitosti korunovace Karla IV. římským císařem. Samotná medaile vyniká svojí nadprůměrnou velikostí. Design navrhl významný český akademický sochař a medailér Vladimír Oppl. Pro sběratele může být zajímavý fakt, že je medaile je vyrobena v limitované edici pouze 10 tisíc emisí.

Vzhled a hodnota pamětní medaile

„Díky velikosti pamětní medaile jsou velmi zřetelné její detaily. Na aversu je vyobrazen Karel IV. na císařském trůnu. Pod trůnem je vyražené datum korunovace. Na reversu emise je zobrazen Ježíš ve velké svatozáři nesené anděly. Po korunovaci byl tento motiv zrealizován na Zlaté bráně Chrámu sv. Víta,“ popisuje medaili Luboš Krčil, ředitel Národní Pokladnice.

 

Pamětní medaile k 660. výročí korunovace Karla IV. císařem - líc, vyadaná Národní Pokladnicí
Pamětní medaile k 660. výročí korunovace Karla IV. císařem – avers
Pamětní medaile k 660. výročí korunovace KarlaIV. císařem - rub. Vydáno Národní Pokladnicí
Pamětní medaile k 660. výročí korunovace KarlaIV. císařem – revers

Pamětní medaile je ražena v nejvyšší kvalitě leštěným razidlem a má velmi reprezentativní vzhled. Je zušlechtěna ryzím zlatem 999/1000. Zvláštností této mince je její nadprůměrná velikost 45 mm v průměru a váha 34,45 g. Autora designu Vladimíra Oppla můžete znát jako držitele světového ocenění Nejkrásnější zlatá mince světa. Navrhl český oběžný padesátihaléř a současnou oběžnou dvacetikorunu.

Karel IV. se stal císařem Svaté říše římské 5. dubna 1355 v bazilice svatého Petra v Římě. Korunovace se dočkal téměř po devítiletém úsilí. “Medailí si tak mohou sběratelé připomenout událost, která výrazně ovlivnila české dějiny,” doplňuje Luboš Krčil.

Zároveň s korunovací Karla IV. byla římskou císařovnou korunovaná jeho tehdejší třetí manželka Anna Svídnická. Ta původně měla být ženou jeho syna Václava, který však zemřel ve svých dvou letech. Karel IV. strávil v Římě celkem tři dny, i když oficiálně měl právo pobytu jen na jeden den. Protože k branám Říma dorazil se svým doprovodem už 2. dubna, přestrojil se za poutníka a strávil Velký pátek a Bílou sobotu v římských bazilikách.

Jako římský císař mohl uskutečnit své dlouholeté plány. Jeho zákon Zlatá bula Karla IV. platil jako ústavní zákon až do roku 1806. Mimo jiné v ní ustanovil českého krále jako hlavního světského kurfiřta (knížetem s právem volit krále Svaté říše římské).

Pamětní medaile k této vyznamné události je vyrobena v omezeném počtu. Celosvětově je k dispozici 10 tisíc kusů. Medaili si mohou sběratelé zakoupit za 349 Kč na webu Národní Pokladnice.

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím