Dovolujeme si v krátkosti představit dvě z nejstarších a nejprestižnějších mincoven světa, jejichž historie se píše již více než 1100 let!
V roce 2014 oslavila neuvěřitelné 1150. výročí svého založení jedna z nejstarších a nejprestižnějších světových mincoven – Pařížská mincovna.
Pařížská mincovna (francouzsky Monnaie de Paris)
je veřejná instituce, jejíž hlavní náplní je výroba mincí a medailí. Byla založena v roce 864 králem Karlem II. Holým a je jednou z nejstarších francouzských institucí. V roce 1796 byla připojena k ministerstvu financí, pod které spadala až do roku 2007, kdy získala svou právní subjektivitu. Pařížská mincovna má dvě pobočky: Hôtel de la Monnaie v Paříži (ta funguje od založení mincovny) a továrnu na výrobu oběžných a sbírkových mincí ve městě Pessac v departamentu Gironde (ta byla zřízena v roce 1973).
Poslání mincovny určuje francouzský měnový a finanční zákoník. Mincovna má státní monopol na ražbu oběžných mincí a vedle toho se věnuje dalším obchodním a průmyslovým činnostem: výrobě a prodeji zahraničních mincí, medailí a vyznamenání, výrobě uměleckých předmětů a šperků, správě muzea mincovny a údržbě historického sídla Hôtel de la Monnaie, výrobě puncovních nástrojů a boji proti padělkům. Pracoviště v Pessac mimo jiné úzce spolupracuje s Evropským úřadem proti podvodům (Office européen de lutte anti-fraude) a zkoumá padělané euromince z celé Eurozóny.

Zdroj obrázku: Wikipedie
Britská královská mincovna (anglicky The Royal Mint)
je jen o pár let mladší, než její francouzská sestřička – byla založena v roce 886 za vlády Alfréda Velikého. Jmenovala se původně London Mint a byla jednou z mnoha anglických mincoven. V roce 1279 získala Britská královská mincovna velmi lukrativní sídlo v londýnském Toweru, kde zůstala dalších 500 let. Monopolu na ražbu mincí pro celou Anglii dosáhla v 16. století. Na přelomu 16. a 17. století zastával vysoký post v mincovně slavný Isaac Newton, slavný fyzik a matematik, považovaný za jednu z nejvlivnějších osobností historie – nejprve byl roku 1696 jmenován dozorcem v a o tři roky později byl jmenován jejím ministrem. Proslavil se především bojem proti penězokazům a dostal jich několik na popraviště.
V 18. století vyvstala nutnost modernizovat stroje a rozšířit výrobu a tak došlo k rozhodnutí vystavět novou budovu. Byla vystavěna vedle Toweru na East Smithfield a dokončena v roce 1809. Během druhé světové války byla mincovna několikrát bombardována, jeden zásah ji vyřadil z provozu na tři týdny.
V druhé polovině 20. století bylo jasné, že kapacita prostor v Toweru a sousedním East Smithfieldu je naplněna, proto bylo rozhodnuto vystavět nový objekt Llatrisant ve Walesu. V roce 1968 začalo stěhování mincovny, které bylo dokončeno v roce 1980. Od tohoto roku jsou všechny aktivity mincovny soustředěny na jedno místo, včetně rozsáhlých sbírek mincí. V současnosti razí také vojenské a pamětní medaile a také zpracovává numismatické zakázky pro mnoho dalších zemí (razí oběhové mince pro 60 dalších zemí).

Zdroj obrázku: Royal Mint
Přečtěte si také o Mincovně Spojených států amerických, o které jsme si povídali v minulém článku.