Tajemství motivu slavné jednokorunové mince, ražené od roku 1957 odhalili Reportéři ČT teprve před dvěma roky, kdy se za pravdou vydali až do Švýcarska. Právě tam se sekali s Bedřiškou Synkovou, ženou, která je vyobrazena na aversu této československé mince. Pokud by komunisté znali identitu dívky, sázející lípu již tenkrát, nestačili by se divit…

Kdo je tajemnou ženou, sázející lípu?

Fotografie Bedřišky Synkové za mlada
Zdroj: ČT24

Motiv ženy v pokleku, jež sází lípu se datuje již od roku 1957. Mince byla ražena v Kremnici a její průměr je 23 mm a hmotnost 4 g. Nejzajímavější je však poselství, které mince nese!

Autorkou návrhu je Marie Uchytilová-Kučová (1924–1989), významná česká sochařka, medailérka a držitelka medaile za zásluhy.

Ještě před pár lety nebylo jasné, kdo byl pro sochařku předlohou, kterou použila na avers této československé mince. Pravdu odhalili až Reportéři ČT, kteří se se ženou, vyobrazenou na československé koruně setkali ve Švýcarsku.  Je jí Bedřiška Synková, kterou jako 19ti letou odsoudili komunisti za vlastizradu, jen kvůli tomu, že vedla skautský oddíl. „Nikomu jsme nechtěli škodit ani jsme nikomu neškodily. Nepovažovali jsme za nutné, zákaz skautingu respektovat, protože jsme nevěděli proč, “řekla paní Synková pro relaci Reportéři České televize.

Sochařka Marie Chytilová pracuje na motivu československé koruny. Zdroj ČTK

Odvážná sochařka se režimu nebála!

Když byla Bedřiška za nerespektování zákazu komunisty uvězněna, její maminka pracovala na umělecké škole, kde učila také sochařka Marie Uchytilová. Nešťastná matka sochařce celý příběh své dcery převyprávěla a ta se rozhodla, že se režimu originálně pomstí. Přihlásila se do soutěže o návrh podoby pro novou korunu a podle fotografie odsouzené Bedřišky pak zpracovala motiv. A co se stalo? I když návrh české sochařky původně vybrán nebyl, by nakonec prosazen tehdejším ministrem financí! „Je to historický paradox, že nespravedlivě odsouzené děvče mělo vlastně pomník v kapse každého člověka,“ uvedla pro Reportéry ČT, ředitelka muzea v Mariánském Týnci Irena Bukačová. Dívka na minci navíc záměrně hledí k západu. Tímto drobným detailem dala autorka jasně najevo averzi, kterou cítila k Rusku.

Československá koruna – symbol politického vzdoru

Bedřiška, odsouzená původně k 10 letům vězení,  byla díky aktivní snaze své matky nakonec po 5 letech z vězení propuštěna. Jakmile se režim uvolnil, vrátila se k milovanému skautingu. Po příjezdu vojsk Varšavské smlouvy, atmosféra v zemi znovu zhoustla a Bedřiška odešla nejprve do Rakouska a následně do Švýcarska, kde se s rodinou usídlila.

Odvážná sochařka se svobodného Československa bohužel nedožila, zemřela pouhý den před Sametovou revolucí. Její odvahu a vzdor bude však navždy symbolizovat československá koruna!

Nejoblíbenější československé mince a jejich příběhy můžete poznat i Vy!

1 Kčs
Nejoblíbenější československá oběžná mince 1 Kčs z let 1961–1990 je poprvé v historii zušlechtěna ryzím 24karátovým zlatem a vzácným rhodiem.

Příběh obou hrdinek a řadu dalších si můžete připomenout prostřednictvím kolekce Nejoblíbenější československé mince, kterou vydává Národní Pokladnice. Historické originály z kolekce jsou vůbec poprvé zušlechtěny 24karátovým zlatem a rhodiem. Díky kontrastnímu zdobení motivů, tak vystoupí  i drobné detaily a vy si můžete připomenout okamžiky z nedávné československé minulosti.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím