Vánoce jsou za dveřmi. Pojďme si připomenout několik vánočních tradic, kde hrají hlavní roli mince. Podíváme se do Anglie, do Řecka a samozřejmě také do naší domoviny. 

Velká Británie

Tradiční britská kuchyně pro nás Čechy nebývá příliš přitažlivá, ale vánoční krocan s ořechovou nádivkou nezní vůbec špatně. Anglická mincovní tradice je pevně spjata se štědrovečerní večeří, respektive s jejím závěrem, tedy dezertem. Jako dezert padávají Angličané pudink. Ten se připravuje již v době adventu a míchat ho průběžně chodí každý člen rodiny. Při míchání pak každý vyslovuje svá tajná přání. Dle staré tradice se na závěr tohoto rituálu vloží do pudinku mince. Angličané pro tento účel využívají většinou drobné mince – pence.  Ten kdo penci najde, prý bude zdravý jako řípa, pokud ji tedy dříve nespolkne…

Řecko

V Řecku je tradice s mincemi spjata též s jídlem. Řekové slaví Vánoce od 24. prosince do Tří králů. Dárky dětem však nerozdává Ježíšek, ale sv. Vasil a to až na Nový rok. Po rozbalení dárků většinou celá rodina odchází do kostela. Kolem poledne se pak příbuzenstvo obvykle znovu sejde a pokračují v oslavách. Zpívají novoroční písně, koledy a vyprávějí si staré rodinné příběhy. V odpoledních hodinách se kromě krůty, podává také slaný koláč Vasilopita, do kterého se zapéká mince. Každý člen rodiny dostane rovný díl a říká se, že ten kdo minci objeví, bude mít štěstí po celý nadcházející rok.

Česká republika

Naše vánoční tradice určitě není třeba dlouze představovat. Mince mají stejnou funkci jako šupiny. Hospodyně je naklade pod talíře se štědrovečerní večeří. Úkolem mincí je přinést celé rodině hojnost a bohatství. V některých domácnostech se uschová mince jen pod jeden talíř a přinese štěstí tomu rodinnému příslušníkovi, který ji nalezne pod svým talířem.

Vánoční mince, které dodají tradicím nový rozměr

Vánoční mince
Vánoční mince v 1/10 oz ryzího zlata

Pokud si přejete prožít letošní vánoční zvyky honosněji, můžete svým blízkým místo drobných mincí pod talíř naservírovat třeba krásnou zlatou minci. Jejím koupí uděláte radost nejen svým blízkým, ale i opuštěným dětem, kterým je část výtěžku z prodeje věnován.

vánoční mince
vánoční mince

Pro naplnění tradice může posloužit také další krásná zlatá mince, která připomíná nádhernou vánoční píseň “Tichá noc“.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím