pametni mince
Čerstvě vyražená mince

Některé fenomény by prostě neměly být zapomenuty. K uctění těch nejvýznamnějších událostí, osobností nebo památek slouží pamětní mince a medaile. Samotný vznik těchto numismatů je velice složitý proces. Projděte jej s námi nyní krok za krokem.

Tvorba designu

Medaile nemůže vzniknout bez motivu. Motiv podle zadání vymýšlí medailér – zpravidla akademický sochař nebo akademický malíř a zpracovává ho na sádrový model. Ani v tomto tradičním řemesle se dnes neobejdeme bez nejmodernější techniky. Pomocí specializovaných počítačových programů je možné zpracovat motiv medaile do těch nejmenších detailů, a tedy přesně podle představ autora.

Sádrový model neboli plaster je dále zpracován buď modelováním materiálu, nebo rytím. V případě rytí je práce o to náročnější, že reliéf se hloubí zrcadlově obráceně. Díky tradiční ruční přípravě sádrového modelu nesou medaile jedinečný umělcův rukopis a mají  nezaměnitelný charakter.

Průměr sádrového modelu je asi 20 centimetrů. Speciální skener do nejmenšího detailu sejme sádrový model, který pak následně převede do jazyka srozumitelného obráběcím strojům.

Příprava razidel

pristroj pro razbu minci
Přístroj pro ražbu mincí

Jakmile je motiv numismatu na sádrovém modelu hotový, přichází na řadu další fáze, jejímž účelem je převést pozitivní obraz pomocí redukčních strojů  buď přímo negativně na pracovní plochu razidla, nebo pozitivně na matrici, z níž je později do razidla otisknut. Základní motiv je vyražen strojově, ale detaily je třeba doladit ručně s pomocí mikroskopu a jemných nástrojů. Mincovní plochu razidla je potřeba vyleštit do zrcadlového lesku. Toho se dosáhne pomocí diamantové pasty, která je v několika vrstvách roztírána po razidlu. V každé další vrstvě jsou diamanty s menším a menším průměrem. Rytí detailů a leštění je práce na několik dalších hodin. Příprava před prvním úderem razidla je tedy i desítky hodin pro pečlivé odborníky – rytce a leštičky. Jedná se o přípravu tzv. leštěného razidla, který v současné době představuje nejvyšší kvalitu ražby v mincovnictví.

Vyleštěná razidla mají omezenou životnost. Během ražby je na ně vyvíjen mimořádný tlak, který postupně způsobuje mikroskopické deformace. Aby bylo dosaženo ražby nejvyšší kvality, jsou razidla v průběhu dočišťována nebo vyměněna.

Příprava základních kovů

razba minci
Proces výroby mincí

Pamětní mince a medaile jsou nejčastěji vyráběny ze zlata, stříbra a mědi. Polotovar určený k ražbě numismatů se nazývá střížek. Střížky jedné emise mají přesně stanovený průměr, váhu a obsah drahého kovu. V případě ražby leštěným razidlem je nutné, aby byla leštěna i plocha střížku.

Ražba pamětních mincí a medailí

Každý numismat je ražen jednotlivě. Před i po vložení do lisu je každý střížek očištěn stlačeným vzduchem. Nejvyšší kvalita numismatů (tzv. proof quality) je docílena několika údery mincovního lisu s různou intenzitou.

Po vyjmutí z lisu je každý exemplář kontrolován. Pozornost je kladena na vyražení reliéfu, vroubkování, vyleštění povrchu, absence otisků prstů a další parametry. Pro zvýšení odolnosti numismatů je možné je patinovat. Patinou se také zlepší čitelnost písma a ozdobných prvků.

Zvýšení sběratelské hodnoty pamětních mincí a medailí je dosaženo číslováním numismatů. Číslo označuje jak celkovou limitaci emise, tak kolikátý exemplář držíte v rukou. Samozřejmě, čím nižší číslo, tím je exemplář atraktivnější.

Než nová pamětní mince nebo medaile spatří světlo světa, čeká ji dlouhá cesta plná jemné ruční práce. Historické milníky a osobnosti si však tuto péči jistě zaslouží.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím