Francie si může připsat další hrdé prvenství. V pařížské mincovně (Monnaie de Paris) byla v pondělí 14. května slavnostně vyražena první Fairmined mince z certifikovaného zlata na světě! Mince připomíná 100. výročí od konce 1. světové války.

Mince ze zlata, které mění svět

První mince z certifikovaného zlata připomíná 100 . výročí od konce 1. světové války.
Autor fotografií François Tancré /Představení první mince z certifikovaného zlata v pařížské mincovně/ 14.5.2018

V budově pařížské mincovny, která se řadí k jedné z nejstarších francouzských institucí, se v pondělí od brzkých ranních hodin tísnili novináři předních  světových deníků, včetně francouzských Le Figaro a Le Monde, a další významní hosté. Všichni přítomní se sešli při příležitosti ražby první mince z certifikovaného zlata na světě.

Certifikované zlato s označením „Fairmined gold“  se v posledních letech těší stále větší oblibě. Jedná se o zlato z malých dolů v Latinské Americe, Africe a Jihovýchodní Asii. Těžba v drobných dolech má často katastrofální dopad na životní prostředí i na kvalitu života horníků a celých tamních komunit. O zlepšení situace se dlouhodobě snaží Aliance pro zodpovědnou těžbu, jež pomáhá drobným podnikům k certifikaci. Certifikované doly jsou vázány přísnými pravidly, která zajišťují ochranu životního prostředí a zdraví horníků. Díky certifikaci se doly také lépe propojí se sítí dodavatelů, kteří jejich zlato vykupují za férové ceny. Část výkupní ceny zlata pak malé těžební společnosti investují  zpět do nových technologií, vzdělávání, vybavení, ale i do revitalizace prostředí, kde horníci a jejich rodiny žijí.

Zájem o Fairmined zlato raketově roste

Fairmined
Na tiskové konferenci promluvili Aurélien Rousseau, ředitel pařížské mincovny, Ole Bjørn Fausa, spolumajitel Samlerhuset group, distribuční společnosti numismatů, Yves Bertrand, představitel Aliance pro zodpovědnou těžbu a Alfredo Gonzales, kolumbiský horník z Iquiry, která poskytnula zlato pro dnešní ražbu.
Autor fotografií François Tancré /Představení první mince z certifikovaného zlata v pařížské mincovně/ 14.5.2018

Dle rostoucí poptávky po Fairmined zlatě, je zřejmé, že současná společnost si rozdíly mezi certifikovanými a necertifikovanými doly zřetelně uvědomuje. Tvrzení ostatně dokládá vysoká účast na pondělní tiskové konferenci v pařížské mincovně.

Na tiskové konferenci promluvili Aurélien Rousseau, ředitel pařížské mincovny, Ole Bjørn Fausa, spolumajitel Samlerhuset group, distribuční společnosti numismatů, Yves Bertrand, představitel Aliance pro zodpovědnou těžbu a Alfredo Gonzales, kolumbiský horník z těžební společnosti Iquira, která poskytnula zlato pro dnešní ražbu.

„Ražba první mince z certifikovaného zlata jasně dokazuje to, že systém fungování malých těžebních společností se pozvolna obrací k lepšímu. Stále více hráčů na světovém trhu se přiklání k Fairmined zlatu. Jejich nákupní chování se samozřejmě pozitivně promítá do míst, odkud zlato pochází. Dopad těžby na životní prostředí je eliminován a pracovní podmínky horníků se zlepšují“, reaguje na včerejší úspěch Ole Bjørn Fausa.

Mince je unikát. Do ČR se dostane jen 60 kusů!

Fairmined
Ražba 1. Fairmined mince představuje milník numismatiky! Zlato s označením Fairmined ovlivňuje v pozitivním slova smyslu životy tisíců lidí !
Autor fotografií François Tancré /Představení první mince z certifikovaného zlata v pařížské mincovně/ 14.5.2018

Fausova distribuční společnost, kterou v České republice reprezentuje Národní Pokladnice, patří mezi nejdominantnější iniciátory certifikovaného zlata. Již třetím rokem razí Nobelovu cenu míru a ve všech světových pobočkách společnosti se každoročně objeví nové numismaty, ražené z Fairmined zlata. V České republice se tento rok jednalo o Fairmined medaili, věnovanou T. G. Masarykovi.

Samlerhuset group se stane v zemích své působnosti výhradním distributorem také první Fairmined mince. nabídce Národní Pokladnice se numismat objeví koncem května 2018.

Motiv unikání zlaté mince oslavuje 100. výročí od konce 1. světové války. Autorem designu je uznávaný francouzský medailér Joaquin Jiminez.

První mince z certifikovaného zlata připomíná 100 . výročí od konce 1. světové války.
Autor fotografií François Tancré /Představení první mince z certifikovaného zlata v pařížské mincovně/ 14.5.2018

Nominální hodnota mince je € 50 a je ražena z ¼ unce ryzího zlata. Celosvětová limitace podléhá pouhým 600 kusům. Do České republiky bude uvolněno ovšem jen 60 mincí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím