
Národní Pokladnice zrealizovala ve spolupráci se známým sochařem a medailérem Vladimírem Opplem jedinečný projekt. V jediný den – 14. 5. 2016 totiž přesně 700 let od narození našeho největšího českého panovníka Karla IV., vyrazila 700 stříbrných uncových medailí. Rub i líc těchto ojedinělých medailí navrhoval právě známý medailér pan Oppl, kterého jsme se v následujícím rozhovoru zeptali na pár otázek, které Vám přiblíží detaily ze „zákulisí“.
Design medaile je opravdu mimořádný! Prozradíte nám, kde čerpáte inspiraci? Podoba Karla IV. je výsledkem Vaší fantazie nebo se inspirujete jeho vyobrazením v historických publikacích?
Děkuji Vám za pochválení mé práce! To víte, každého potěší, když se mu daří a jeho práce má kladnou odezvu. Nevím, kde se múzy berou, ale zatím mi našeptávají, abych nebyl líný. Můj středoškolský učitel ekonomie pan ing. Veselý razil názor, že práce, která nemá výsledky, není prací. To jen trocha nostalgie a vzpomínka na středoškolský život. Co se týká mého pohledu na portrét Karla IV., tak je to zatím takový kompromis mezi několika náhledy. Někdy snad bude příležitost zrealizovat Karlův portrét tak, jak by si zasloužil.

Jaká témata zpracováváte nejraději a proč?
Nemám v oblibě určitá témata. Vše se dá dobře ztvárnit, pokud existuje dobrý nápad s dobrou kompozicí a zpracováním a pokud je dost času.
Mohl byste nám vysvětlit, v jaké podobě musí být návrh takové medaile, aby bylo možné jej vyrazit do drahého kovu?
Tady si myslím, že se jedná především o otázku zkušenosti, kterou má každý medailér, už ví jak vysoký reliéf si pro určitou medaili nebo minci může dovolit.
Necháváte si některé numismaty, které jsou vyraženy dle Vašich návrhů na památku?
Je jisté, že uchovávám vše, co jsem vytvořil a pokud mi odražky Národní Pokladnice věnuje (a slíbila, že skutečně věnuje), tak samozřejmě ano. Tady jsem si trošičku, ale jen trošičku rejpnul, protože třeba Pražská mincovna nutí výtvarníky, aby si své výtvory kupovali.