Ražba dne je zajímavým projektem Národní Pokladnice. Výsledkem Ražby dne jsou jubilejní medaile z jedné unce ryzího stříbra. Projekt získal své pojmenování kvůli časovému rámci, ve kterém je limitovaná série numismatů vyražena. Pamětní medaile jsou totiž každoročně věnovány významné události, osobnosti nebo momentu, který měl v našich dějinách klíčovou funkci a jsou raženy výhradně a jedině v den výročí! Letos byl pro Ražbu dne vybrán Milan Rastislav Štefánik. Od tragické smrti tohoto velkého Slováka uplynulo 4. května přesně 100 let.

Ražba dne patří Štefánikovi!

Štefánkovi bylo věnováno tisíce stran literárních počinů, a mnoho vzpomínek Čechů i Slováků při oslavách jeho odvážných činů. Jeho nezaměnitelný charakter, nezlomnou vůli a myšlenky, připomnělo mnoho výstav, fotografií, muzejních expozic, přednášek i školních učebnic. Také Národní Pokladnice si přála přispět k nesmrtelnosti jeho inspirativního odkazu a pomoci uctít jeho památku s náležitou úctou. Proto byl vybrán pro Ražbu dne právě on!

1919 pamětních emisí za jediný den dá zabrat!

Ražba dne
Pracovníci mincovny se museli otáčet. Za jediný den vyrazili 1919 pamětních medailí v nevyšší kvalitě ražby!

4. května měli zaměstnanci mincovny pořádně napilno. Jejich úkolem bylo vyrazit 1919 kusů stříbrných uncových medailí se Štefánikovou nejznámější podobiznou. Přijde-li Vám to jako standardní zadání, doplníme, že součástí požadavku bylo, aby byla celá emise vyražena v jeden jediný den, v den výročí – 4. května.

Přesto, že v mincovně pracují odborníci na slovo vzatí, tento úkol je zaměstnal od brzkého rána. Pamětní medaile byly totiž  vyraženy z 1 unce ryzího stříbra v nejvyšší mincovní kvalitě, leštěným razidlem. Taková úprava vyžaduje opatrné zacházení s každým jediným exemplářem, Na medaile je roztírána diamantová pasta, která je následně ručně rozleštěna. Právě tato úprava propůjčuje numismatům oslnivý lesk a zrcadlový povrch.

O medaile je zájem!

Tradice projektu Ražba dne není sice nijak dlouhá, ale jedná se o nejžádanější ražbu z portfolia Národní Pokladnice. O velkém zájmu svědčí rychlost, s jakou jsou medaile každoročně vyprodány. Například v roce 2018 byla představena Ražba dne při příležitosti 100. výročí vzniku Československa a za necelé dva dny byla celá limitace beznadějně rozebrána. Nadstandardní poptávku veřejnosti přisuzuje Národní Pokladnice zajímavým okolnostem ražby, ale také dokonalé kvalitě a především vybraným motivům a přísné limitaci.

Geniální motiv od uznávaného medailéra

Ražba dne
Autorem motivu je Miroslav Hric, známý slovenský medailér.

Designu letošní Ražby dne se zhostil uznávaný slovenský medailér Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD. Na aversu medaile je vyobrazen Štefánikův nejznámější vojenský portrét, který zdobí roky 1919 – 2019 odkazující na 100. výročí od jeho úmrtí a slovenský znak. Na reversu je umělecké vyobrazení artefaktů, které Štefánika výmluvně charakterizují: pamětní mohyla na vrchu Bradlo v Myjavské pahorkatině a dvojplošník pod hvězdným nebem. Výjevy mají připomínat Štefánikovu vášeň pro astronomii, pilotování, ale také leteckou katastrofu, která se mu stala osudnou.

Ražbu dne si zájemci mohou rezervovat zde.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím