Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vznikají pamětní medaile? Spolu s představením nové stříbrné emise Vznik Československa, první pamětní medaile z unikátní sady Historie Československa, máte možnost nahlédnout pod pokličku vzniku těchto jedinečných stříbrných pamětních medailí, ražených u příležitosti blížícího se 100. výročí vzniku Československa.

Ražba pamětní medaile – od návrhu k stříbrnému finále

Prvním krokem předcházejícím veškeré další činnosti bylo zvolení osobností či událostí, které lidé považují za nejdůležitější v naší novodobé historii. Oslovili jsme tedy široké spektrum lidí, aby nám s tímto nelehkým úkolem pomohlo. V rámci ankety jsme získali tyto výsledky:

Vox populi, vox Dei – hlas lidu, hlas Boží.

Výsledky hlasování o motivu pro úvodní medaili z kolekce

První dvě témata byla zvolena, pustili jsme se tedy do hledání medailéra, který by nejlépe dokázal vystihnout dané události a témata. Volba padla na pana Vladimíra Oppla, respektovaného českého akademického sochaře a medailéra, autora české oběžné dvacetikoruny a Řádu T. G. Masaryka.

Již samotný návrh reversu a aversu pamětní medaile Vznik Československa nás nadchnul – posuďte sami:

Návrh pro rub a líc pamětní medaile

Z tohoto návrhu byl následně vytvořen sádrový model, který je předlohou pro pozdější výrobu raznice pro vyražení dané medaile. Sádrový model může být vyroben bez některých prvků, které se dotvoří až při výrobě raznice. To platilo i v našem případě:

Sádrový model – předloha pro raznici

Na základě sádrových modelů byla posléze vyrobena raznice, která musí být pevná a pružná aby unesla velký tlak při úderu razicího kladiva. Jak vypadá raznice pro pamětní medaili Vznik Československa můžete shlédnout níže:

Raznice pro výrobu medailí

Po vyrobení raznic již mohla započít samotná ražba medailí. Vyleštěné plíšky, v našem případě z ryzího stříbra 999/1000, jsou vsazeny do prstence umístěného v razícím lisu a to mezi vnitřní a vnější stranu razidla. Po usazení plíšku dojde k vyražení motivu vlivem tlaku na obou stranách. Protože pamětní medaile Vznik Československa jsou raženy v nejvyšší mincovní kvalitě, tzv. proof, jsou raženy několikrát za sebou. Výsledkem této ražby jsou nádherné stříbrné pamětní medaile!

Výsledek – stříbrné pamětní medaile

Přejete-li si dozvědět se více o limitovaných pamětních medailích Vznik Československa, ražených v nejvyšší mincovní kvalitě do ryzího stříbra, navštivte webové stránky www.historie-ceskoslovenska.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím