Tento týden proběhne v luxusním pražském hotelu Mandarin Oriental nevídaná podívaná. Úspěšný podnikatel, majitel parfumérie Fann a nadšený sběratel historických mincí se totiž rozhodl prodat část své vzácné sbírky. Unikáty v hodnotě miliónů korun veřejnosti nabídne prostřednictvím aukce již tento pátek! Nejdražší česká mince je nyní desetidukát Albrechta z Valdštejna z roku 1630. Hvězdou páteční aukce bude vzácný svatováclavský dukát, který ji však může toto prvenství lehce uzmout.
Numismatická akce, která nemá obdoby!
Sběratelé z 50 zemí světa se utkají o skutečné numismatické skvosty už tento pátek – tedy 7. dubna. Prodávající, pan Jaroslav Kokolus, nabídne část své sbírky prostřednictvím slovenského aukčního domu Macho & Chlapovič.
Součástí aukce i vzácný svatováclavský desetidukát. Stane se nejdražší českou mincí?

Akce takového formátu jsou v Tuzemsku opravdu ojedinělé. Kolekce úspěšného podnikatele čítá více než 400 mincí a její součástí je například ucelená sbírka československých mincí vydaných od roku 1918 až do roku 1993. pan Elizej Macho, spolumajitel známého aukčního domu odhaduje, že největší bitva se strhne o vzácné dukáty, zejména o zlatý svatováclavský desetidukát z roku 1937. Právě tuto zlatou minci objevil současný majitel na švýcarské aukci a nakoupil ji prý za dvacetinu její hodnoty. Organizátoři aukce předpokládají, že se svatováclavský desetidukát vydraží za více než 12 miliónů korun a stane se tak nejdražší prodanou českou mincí.
Proč se známý sběratel své sbírky zbavuje?
Jak již bylo řečeno, Jaroslav Kokolus se zbavuje jen části svého pokladu. Důvod je vlastně prostý – jeho sbírka československých vzácných mincí je kompletní a na světě již není žádný numismat, který by ji doplnil. Druhým důvodem je také rozsáhlost sbírky, která je na údržbu velmi komplikovaná.
Desetikoruna s Rašínem bude na aukci raritou.
Tento pátek bude na aukci vystavena také československá desetikoruna s portrétem prvorepublikového prezidenta Aloise Rašína. Ta byla vydána v roce 1993, ovšem do oběhu se z důvodu rozpadu Československa nikdy nedostala. Pan Kokolus má k této minci silný vztah a proto bude na páteční dražbě pouze vystavena, nikoli na prodej.
Mince a medaile se stávají výbornou investiční příležitostí!
Po zažehnání ekonomické krize v roce 2010 zájem o mince i medaile výrazně vzrostl. “V minulosti jsem některé mince kupoval i stokrát levněji. Cenu určuje hlavně boj na dražbě, jednu minci chce najednou několik desítek sběratelů,” přibližuje Kokolus.
Pokud nedisponujete milióny, můžete si pořídit zdařilé repliky historických českých mincí.