Za pár dnů tu máme Vánoce. Vše kolem nás se obléká do vánočního kabátu, včetně mincí a medailí. Prošli jsme nabídku českých dodavatelů a sestavili pro Vás výběr těch nejzajímavějších vánočních mincí.

Strom života – mince podle Gustava Klimta

Jedno z nejkrásnějších ornamentálních děl slavného malíře Gustava Klimta- Strom života.

Vánoce jsou svátky hojnosti. Naše domácnosti zdobíme pestrobarevnými ozdobičkami, oblékáme se do svetrů s typickými vánočními ornamenty. S emisí, kterou Vám dnes představuje  můžete ozdobit i sebe samé nebo Vaše blízké. Představujeme Vám jedno z nejkrásnějších ornamentálních děl slavného malíře Gustava Klimta- Strom života. Klimtovo dílo je nejen krásné, ale ukrývá také hlubokou symboliku. Spirálovité zatočení větví symbolizuje věčnost a celistvost života. Rozpětí stromu, které zabírá celé plátno, má reflektovat spojení mezi zemí, nebem a podsvětím. Černý pták uprostřed plátna připomíná prchlivost okamžiku, tedy vše co začne, také skončí.  Krásnou symboliku Klimtova díla nyní můžete předat svým blízkým prostřednictvím jedinečného numismatu a šperkuv jednom! Numismat byl zpracován ze tří drahých kovů- zlata, stříbra a ródia. Numismat si navíc můžete zavěsit na krk jako originální přívěšek.

Mrazík – oblíbená pohádková postava uložená v Matrjošce

Mrazík – kolorovaná mince z ryzího stříbra uložená v Matrjošce

Mezi nové a již nyní velmi vyhledávané zimní emise patří také “Mrazík”. Mrazík, chcete-li Děda Mráz je v Rusku velmi populární postavou. Podle slovanské mytologie přináší Mrazík sníh a mráz. Na saních, tažených bílým koňským spřežením vozí dětem dárky. Pečlivě kolorovaná mince s vyobrazením Mrazíka je ražena z 1 unce ryzího stříbra. Hmotnost numismatu tedy odpovídá 31,1 g. Stříbrná mince o nominální hodnotě 5$ vyniká kromě oblíbeného vánočního námětu také formou prezentace. Mince je totiž uložena do dřevěného vejcovitého boxu, který nápadně připomíná typickou ruskou panenku Matrjošku. V první panence je uložen Certifikát autentičnosti a v druhé stříbrná mince.

Anděl vítězství

Stříbrná mince Anděl vítězství sice není tradiční vánoční emisí, ale s Vánoci ji pojí poselství míru, které ztělesňuje postava anděla.

Vánoce jsou svátky míru, lásky a klidu. Stejné hodnoty vyjadřuje i téma této krásné stříbrné mince. Ta byla emitována při příležitosti 100. výročí první světové války. Dominanta kompozice, vyobrazení anděla, který podpírá padlého vojáka, je inspirována slavnou bronzovou sochou, vztyčenou v Montrealu po skončení I. světové války jako věčná připomínka deseti tisíců hrdinů, kteří položili své životy za budoucnost v míru. Na aversu mince je vyražen portrét britského krále Jiřího V., dědečka současné britské královny Alžběty II., který vládl právě v době I. světové války ve Spojeném království a  v britských dominiích. Motiv vyniká zejména díky průměru 76,25 mm, kterého bylo dosaženo ražbou do 10 uncí ryzího stříbra!

 Tichá  noc – nejslavnější koleda slaví 200 let

Zlatá mince připomíná 200 výročí od prvního uvedení slavné koledy

 

Tichá noc je jedna z nejznámějších a nejkrásnějších vánočních koled. Poprvé zazněla roku 1818 v rakouském městě Oberndorf nedaleko Salzburgu. Letos si tedy připomínáme už 200 let od jejího prvního uvedení. Autorem textu písně je Joseph Mohr. Arnsdorfský učitel a varhaník Franz Xaver Gruber zkomponoval před Vánocemi 1818 k básni melodii. Píseň se okamžitě stala velmi populární, ačkoli byla poprvé představena pouze v doprovodu kytary. Dnes je přeložena do 300 jazyků a nářečí. Kaple Tiché noci v Oberndorfu je dnes vyhledávanou turistickou atrakcí, zejména před Vánocemi. Půvab této koledy můžete nyní obdivovat na výroční zlaté minci, ražené v nejvyšší mincovní kvalitě. Minci najdete v nabídce Národní Pokladnice 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím