Odkud mince pochází?

Řecký ostrov Egina, jehož název v překladu znamená „Holubí ostrov“, patří do Sarónského souostroví – je jeho největším a nejvýznamnějším ostrovem. Nachází se v Sarónském zálivu, který je součástí Egejského moře, asi hodinu plavby z přístavu Pireus. Rozkládá se na ploše 83 km2 a je domovem pro 15 tisíc obyvatel. V současnosti je Egina ostrovem vyhledávaným zahraničními turisty, ale díky dostupnosti řecké metropole, bývá o víkendech doslova přeplněn davy Athéňanů. Na své si na ostrově však přijdou nejen turisté hledající relaxaci u moře, ale také milovníci historie, památek a architektury, protože Egina má historii opravdu velmi bohatou.

Jak se tenkrát platilo?

Egina byla součástí Amphyctiony (společenství sedmi řeckých městských států). Tyranský vládce Phaidos z Argosy, který v 7. století před naším letopočtem vládl Amphyctioně, zavedl jednoduchý měnový systém a stanovil základní hmotnostní jednotku: 1 drachma vážila přibližně 4,3 gramy stříbra (název měny drachma pochází z řeckého slova drachmé a znamená hrst). Určit hodnotu starověké drachmy v současných měnách téměř není možné, protože poměry cen se podstatně změnily. K orientačnímu odhadu její hodnoty může posloužit skutečnost, že ve starých Athénach byla jedna drachma jednodenní až dvoudenní mzdou kvalifikovaného řemeslníka, ze které pohodlně uživil sebe a svou rodinu. Drachma se dělila na šest obolů a kromě základní drachmy se razila i dvojnásobná – didrachma, čtyřnásobná – tetradrachma a desetinásobná – dekadrachma.

Želva z Holubího ostrova
První kulatá mince – Želva z Holubího ostrova

Proč právě želva?

Za jeho vlády byla také na ostrově Egina vyražena historicky první mince, která měla kulatý tvar. Byla ze stříbra a byl na ní vyražen typický tamní živočich, legendární eginská želva. Ve své době byla oblíbená nejen na samotném ostrově, ale v celém Řecku a mnoha vzdálenějších obchodních trzích. Další ukázkou řeckých starověkých mincí z toho období je mince s milétským lvem.  Starořecké mincovnictví procházelo rychlým vývojem a mince byly stále dokonalejší, pravidelnější a především, díky vyspělé technice,  čím dál krásnější, první však byla jen jedna- a to právě Želva z Holubího ostrova, která se zcela oprávněně stala legendou! Mít takový skvost ve sbírce je zcela určitě tajným snem každého sběratele!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím