Před pár dny se v médiích objevila fascinující zpráva zejména pro hledače zlatých pokladů. Otec se dvěma dcerkami si vyrazili na obyčejnou procházku se psem. Rodina žije ve městě Bendigo ve státě Victoria a právě kousek za městem objevila holčička zlatý valoun.

zlatý valoun
Australská holčička zakopla při procházce se psem o zlatý valoun! Zdroj: Otago Daily Times

V domnění, že se jedná o obyčejný kámen, do zlaté hroudy kopla. Když se však kámen zatřpytil charakteristickou zlatou září, optala se otce, zda se nemůže jednat o drahý kov. Rodina odnesla 624 gramový kousek na prověření expertům a ti jejich domněnku potvrdili. Zlatý valoun ohodnotili na 590 000 korun! S nálezy zlata v Austrálii se v poslední době roztrhl pytel. Propukne snad další zlatá horečka?

Tento případ je starý jen pár dnů a možná si říkáte, že se jedná o ojedinělý případ a rodina měla zkrátka z pekla štěstí. Opak je pravdou. Nálezy zlatých valounů nejsou vůbec výjimečné, a to zejména v Austrálii.

Zlaté poklady v Austrálii se množí

V květnu tohoto roku měl podobné štěstí nejmenovaný šťastlivec. Svůj zlatý úlovek ukořistil v tradičním hornickém teritoriu u města Kalgoorlie-Boulder nedaleko Perthu. Rozhodne-li se mladý zlatokop zlatého valounu o váze 1,4 kg zbavit, utrží v přepočtu nejméně 1,6 milionu korun.

Zlato k důchodu na přilepšenou!

V minulém roce si k důchodu významně přilepšil také jeden australský penzista. Ten objevil zlatý valoun o hmotnosti 3,23 kilogramu. Hodnota zlata byla stanovena na 1,7 miliónu korun. Muž, který se hledáním zlata zabývá už léta, přiznal, že se rozhodně nejedná o jeho první zlatý nález, a že se domnívá, že v Austrálii se nachází tohoto drahého kovu mnoho.

Vypukne nová zlatá horečka?

Z posledních zpráv se tedy zdá, že z období Zlaté horečky přeci jen nějaké zlato v zemi zůstalo. Připomeňme, že Zlatá horečka probíhala ve Victorii v padesátých a šedesátých letech 19. století. Zlaté valouny však byly na západě Austrálie nalezeny už dříve. Vláda však nálezy úzkostlivě tajila z obavy před hospodářským zhroucením země, která závisela na nucené práci trestanců. Zlatou horečku ve Viktorii odstartoval 1. července 1851 nález, který učinil James Esmond na potoku Creswick’s Creek. Od té chvíle proudilo na naleziště stovky tisíc zlatokopů s touhou zbohatnout.

zlatý valoun
Největší zlaté valouny nalezené na území Austrálie. Zdroj obrázku: www.australiangeographic.com.au, autor ilustrace Anthony Calvert

“Vítaný cizinec” – největší zlatý valoun na světě!

Největší zlatý valoun v celosvětové historii byl nalezen 5. února 1869, tedy před 150 lety. Vážil neuvěřitelných 72 kilogramů a byl pojmenován „The Welcome Stranger“, volně přeložitelné jako „Vítej, cizinče“, nebo „Vítaný cizinec“.

Zlatý nuget nalezli dva britští zlatokopové, John Deason a Richard Oates pouhé 3 centimetry pod zemí. Původním povoláním těžaři cínu se vydali za štěstím stejně, jako tisíce jejich krajanů a neváhali pro bohatství a slávu zdolat půlku zeměkoule. Po několika letech vyčerpávající práce v australských dolech se tak na oba usmálo pořádné štěstí.

Prapravnuk Johna Deasona zmiňuje, že nuget byl nalezen když vzal Deason svého syna na „vyjížďku“ během které jej táhnul na kárce. Když se náprava kárky náhle rozbila, neovladatelný vozík se řítil vstříc vzrostlému stromu. Deason se rozběhl synovi na pomoc a když jej vyprošťoval z kárky, všiml si ulpělých zlatých šupin na kolech vozíku. Když spatřil čouhající špičku nugetu trčet ze země, poslal syna pro Oatse a následně všichni tři valoun vytáhli.

Deason odvezl valoun domů s tím, že musí manželce Catherine „něco“ ukázat. Catherine Deaconovou otravovaly neustálé návštěvy manželových „kamarádů, které pravidelně zval na „skleničku“ a tak zvolala „Doufám, že to není další nevítaný cizinec!“ Deason odpověděl: „Ne, je to vítaný cizinec“. A tak oba rázem vymysleli název tohoto pokladu.

V době objevu nebyly k dispozici váhy natolik přesné, aby určili hmotnost tak velkého kusu. Tak byl valoun rozdělen na tři části. Deason & Oates za ně dostali 9381 Liber. To dnes odpovídá vice než jednomu miliónu Liber.

150. výročí od nálezu největšího zlatého valounu na světě připomíná zlatá mince, kterou můžete vlastnit i Vy!

zlatý valoun
150. výročí od objevení největšího zlatého valounu na světě připomíná zlatá mince!

Pro obdivovatele zlata, kteří se na hledání zlatých valounů v Austrálii necítí má řešení Národní Pokladnice. Do své nabídky nedávno zařadila zlatou minci, jež nález největšího zlatého valounu připomíná. Mince je sběratelsky velice zajímá. Její limitace totiž čítá pouhých 1000 kusů pro celý svět. Více informací o zajímavé zlaté minci najdete na této stránce!

 

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím