Historie československé měny se začala psát v roce 1919, několik měsíců po rozpadu Rakouska-Uherska a vzniku samostatného státu.
Koruna neměla být koruna
Zprvu se zdálo, že se nová měna nebude jmenovat koruna, jelikož tento název měny existoval již v monarchii a byl znakem Rakouska-Uherska, od nějž se chtěli naši zákonodárci zcela distancovat. Padly takové návrhy jako československý lev, sokol, káně, denár, frank či tolar. Osud tomu však chtěl, že jí zůstal výsostný název koruna.
Klikatá cesta k dokonalosti
První platidla byla vydána 15. dubna 1919, avšak díky absenci státní tiskárny se nejprve tiskly v Rakousku, USA či domácích obchodních tiskárnách. Kvalita těchto prvotin až na výjimky byla špatná a vzápětí docházelo k jejich padělání. K zásadní změně došlo v roce 1928, kdy Národní banka Československá otevřela Tiskárnu bankovek, a ta v průběhu času získala množství ocenění a uznání.
Autoři malých uměleckých děl
Za designem československých bankovek byly totiž skuteční mistři: Alfons Mucha, František Kysela, Max Švabinský, Karel Svolinský, Karel Hruška, Albín Brunovský a další.
Československá koruna se tak navzdory všemu stala nejen pevnou a umělecky hodnotnou měnou, ale také symbolem státu a jeho suverenity.
Ověřte si, jak jste na tom!
Zúčastněte se kvízu, kde prověříte své znalosti o československých bankovkách!