Ač zní titulek trochu zvláštně, je to tak. Národní Pokladnice před několika dny představila měděnou repliku nejoblíbenější československé stokoruny, poprvé emitované v roce 1961. Národní Pokladnice nabízí repliku veřejnosti ZDARMA a navazuje tak na úspěšný edukační projekt, jehož cílem je připomenout veřejnosti výrazné historické milníky, které formovaly ubírání našich dějin. Legendární československá stokoruna byla v oběhu přes 30 let, pojďme si ji připomenout. 

Pamětní medaile zdarma mají edukační význam

V minulých letech představila Pokladnice pamětní medaile zdarma například při příležitosti 100. výročí vzniku Československa, narození Tomáše Garrigue Masaryka, Alfonse Muchy nebo 100. výročí od vzniku československé měny.

Měděná replika československé bankovky má v Pokladnici premiéru

Legendární československá stokoruna
Měděná replika zelené stokoruny je pro veřejnost zdarma. Platí se jen poštovné a balné.

Replika bankovky z cenné mědi je součástí nabídky tohoto distributora vůbec poprvé. Zelená stokoruna, označovaná také jako „Heřmanka“ byla vybrána z několika důvodů. Jedná se o dosavadní nejdéle platnou bankovku na našem území a tudíž svědka mnoha přelomových událostí. Papírové platidlo nás provedlo například Pražským jarem, normalizací, Sametovou revolucí, ale  i rozdělením společného státu.

Autorem motivu “Heřmanky” je amatér

Legendární československá stokoruna je výsledek práce Františka Heřmana, amatérského výtvarníka, který se přihlásil do výběrového řízení, vyspaného roku 1959. Zadaní ministerstva financí ukládalo přihlášeným vytvoření návrhu, který bude reprezentovat pokrok na poli průmyslu a obchodu, a vyobrazovat zapálený pracující lid.

František Heřman, důstojník generálního štábu z Tábora se pro soutěž ihned nadchnul. Návrhu nové stokoruny se intenzivně věnoval po večerech. Předlohou pro družstevnici mu byla jeho vlastní manželka. Místo snopu obilí ji skicoval s polštářem, který následně překreslil. Hutník je údajně postavou naprosto fiktivní. Motiv bankovky doplňuje panorama průmyslového města s továrnou a reaktorem. Reversní strana je o něco poetičtější, vyobrazuje tradiční pohled na Hradčany z protějšího vltavského břehu.

Zelenou stokorunu si vybral lid

V soutěži se nakonec sešlo 38 návrhů, avšak porota se na vítězném motivu neshodla. V roce 1960 byla proto uspořádána veřejná výstava, kde byly všechny motivy vystaveny. Čechoslováci si vybrali Heřmanův návrh. Do oběhu byly první bankovky uvolněny v roce 1961.

Šestá nejkrásnější bankovka světa

Legendární zelená stokoruna sklidila úspěch nejen doma, ale i v zahraničí. V roce 2015 byla dokonce britský znalcem Thomasem Hockenhullem označena za jedno z šesti nejhezčích platidel světa.

Legendární československá stokoruna – měděná replika zdarma

Legendární československá stokoruna
Měděná replika zelené stokoruny Vám přijde v krásném zakladači. Můžete si jej doplnit, ale také numusíte.

Měděnou repliku oblíbeného platidla najdete exkluzivně v nabídce Národní Pokladnice. Zájemci si ji mohou objednat v online rezervačním systému nebo telefonicky. Replika je zdarma. Objednavatelé zaplatí jen poštovné a balné 89 Kč. Rozměry repliky jsou 100 x 50 mm a je uložena do ochranné fólie a navíc do vkusného zakladače, který si mohou nadšenci doplnit i dalšími replikami slavných československých bankovek. Navazující repliky ovšem už Národní Pokladnice nerozdává, jedná se o placené artikly. Pokud o ně budete mít zájem, je nutné si je doobjednat, v opačném případě Vám žádné další zásilky nepřijdou.

AKTUALIZACE: 3. března 2020

Limitace 10 000 měděných replik legendární stokoruny, kterou jsme Vám nabízeli ZDARMA (+ 89 Kč za poštovné a balné) byla k 3. 3. 2020 vyčerpána. Pokud jste si svou vzpomínku na staré časy nestihli objednat, nezoufejte! Pro velký zájem jsme pro Vás připravili novou nabídku repliky legendární stokoruny, kterou najdete na www.100kcs.cz. Nebo volejte na 810 100 500.

Legendární československá stokoruna je dostupná zde: