Mince jsou spojovány s osudem a štěstím od pradávna. Každý z nás jistě zná termín „hodit si mincí“. Je to právě tato (více než 2 500 let) stará praktika, co z mincí udělala soudce pro řešení situací, kdy si nevíme rady. Našim předkům praktika „házení mincí“ pravděpodobně usnadnila život natolik, že začali některé mince považovat za symbol štěstí. Mincí pro štěstí je mnoho a jejich majitelé k nim většinou chovají zvláštní vztah, někdy až posvátnou úctu. Své mincovní talismany nosí stále při sobě a věří, že jejich přítomnost jim zajistí přetrvávající štěstěnu. Poznejte mince štěstí i Vy.
Mince do kolébky – popřejte štěstí na celý život
Jak již jsme v úvodu naznačili, mincí, které jsou považovány za suvenýry pro štěstí, může být nespočet. Pro někoho může mít význam první penízek, který dostal od rodičů na zmrzlinu nebo dokonce mince do kolébky. Někteří přikládají zvláštní moc mincím či medailím, vydaným v roce jejich narození, maturity, svatby nebo jiných životních událostí.
Mince štěstí s anděly a náboženskými patrony
Další kapitolou oblíbených mincí pro štěstí jsou tzv. „andělské mince“. Již z názvu je zřejmé, že jde o numismaty s vyobrazením andělů – božích poslů, jejichž úkolem je ochrana a dohled nad svými svěřenci. Neméně oblíbené jsou numismaty s náboženskými motivy. Mince či medaile si jejich majitelé nechávají často provrtávat a nosí své patrony a ochránce například na řetízku, zavěšeném na krku. Národní Pokladnice vydala nedávno sbírku 12 Apoštolů, božích následovníků, kteří chybovali stejně jako obyčejní smrtelníci. Díky své lidskosti, zranitelnosti a autentičnosti si získali v křesťanském světě i mimo něj úctu a stali se vzory pro mnohé životní cesty. I stříbrné numismaty s jejich vyobrazením mohou sloužit jako talismany štěstí.
Feng shui mince – čínské symboly štěstí a spokojenosti
Mince štěstí mají dlouhou tradici také v Asii. První platidla tohoto druhu se vyráběla už v letech 453 až 221 před naším letopočtem. Původním účelem mincí bylo reprezentovat císařskou autoritu a její dopad na společenství, které panovník ovládal. Jedna strana tradiční čínské mince štěstí reprezentuje ženský princip, druhá mužský. Zemi symbolizuje čtverec, zatímco kruh představuje nebe. Právě nastolením rovnováhy mezi zemí a nebem mělo zajistit lidem blahobyt, mír a úrodu. Číňané se zkrátka domnívají, že jsou-li protichůdné energie jin a jang v harmonické rovnováze, bude v rovnováze vše, co člověka obklopuje včetně jeho vnitřního světa. Zvykem je navazovat Feng shui mince na červenou stužku z hedvábí. Červená barva totiž symbolizuje štěstí a prosperitu.
Kalendář štěstí aneb 12 šťastných mincí Vám zaručí radost, úspěch a hojnost po celý rok
Pokud jste příznivci Feng shui, můžete si minci štěstí z Číny pořídit i Vy. Mosazný originál asijské mince, ražené v letech 1820 – 1850 je totiž součástí unikátního kalendáře štěstí pro rok 2021. Kromě této mince najdete v kalendáři ještě 11 dalších mincovních originálů z celého světa. Odborníci na mezinárodní numismatiku osadili každou stránku stolního kalendáře numismatem, jenž je tím, kterým národem považován za nositele pozitivní energie. V lednu Vám tak přinese štěstí bermudská mince se šťastným prasátkem, které je symbolem plodnosti, hojnosti a prosperity. Únorem Vás bezpečně provede mince z ostrova Tokelau, jíž zdobí motiv želvy. Želva představuje pro ostrovany bezpečí, sílu a dlouhý spokojený život. Další mince pocházejí například z Irska, Velké Británie nebo exotické Uruguaye. Chcete-li sobě či svým blízkým zajistit zdravou dávku štěstí po celý příští rok, určitě se podíveje na nový mincovní kalendář z nabídky Národní Pokladnice!