Historie malých lepících papírků, tedy známek sahá do poloviny 19. století. Otcem první poštovní známky světa – anglické One Penny Black – se stal Sir Rowland Hill. Ještě před jejím prvním užitím se lidé drahým poštovním službám spíše vyhýbali. Výpočet poštovného za dopravu dopisu v předznámkovém období závisel nejen na vzdálenosti adresáta, který byl zároveň i plátcem zásilky, ale také na hmotnosti zásilky a druhu použité dopravy. Lidé proto svoji korespondenci raději svěřovali náhodným pocestným. V roce 1837 navrhl Hill výběr poplatku od odesílatele předem formou volně prodejných standardizovaných nálepek. Snížením poplatku za dopravu dosáhl zvýšení počtu zásilek. Každá zásilka byla označena razítkem, aby nedošlo k opakovanému použití. Čím je jedinečná nejznámější známka světa a která známka byla vydražena za rekordní sumu? Vše se dozvíte v následujícím článku!

Jak vzniklo slovo filatelie?

Slovo “filatelie” se poprvé objevilo v listopadu 1864 ve francouzském časopise Le Cellectionneur de timbres-Poste (Sběratel poštovních známek). Jeho tvůrcem byl Georges Herpin. Kořen první části slova “fil” byl převzat z řeckého výrazu filein (mít rád), druhá část “ateleia” vznikla připojením záporné předpony “a” k řeckému slovu “telos” (poplatek, daň) a znamenala tedy osvobození od poplatku nebo daně. Dnes pojem filatelie představuje sbírání poštovních známek, cenin, otisků poštovních razítek a ostatních druhů filatelistického materiálu.

Nejznámější známka světa – Modrý Mauricius

Modrý Mauritius
Modrý Mauritius, neznámější známka světa!

Již v roce 1847 vydala tehdejší britská kolonie Mauricius svou první poštovní známku. První emise čítala pouze 500 exemplářů této dvoucentové známky. Dodnes je považována nejen filatelisty, ale i laickou veřejností za nejznámější známku světa. V levé části známky je vytištěno spojení “POST OFFICE” namísto obvyklého termínu “POST PAID”. Díky této zvláštnosti se stala jednou z nejvyhledávanějších sběratelských známek. Dnes existují pouze čtyři nepoužité a osm použitých exemplářů na celém světě. Tento rok si připomínáme již 170. výročí této legendární známky.

 

Nejdražší známka světa za 7 milionů eur!

nejdražší známka světa
Tříšilinková žlutá známka ze Švédska – nejdražší známka světa

Sestavit pomyslný žebříček nejdražších známek světa patří k nejnáročnějším úkolům, s nimiž se odborníci setkávají. Širokou škálu aspektů ovlivňujících hodnotu známek je téměř nemožné vystihnout. Pokud se budeme řídit hodnotou, za kterou jsou vydraženy v aukčních síních, byla donedávna nejdražší známkou současnosti Švédska tříšilinková žlutá z roku 1857. Dnes již existuje pouze jeden exemplář. Ten byl v roce 2010 vydražen neznámým kupcům za 1,9 milionu eur. Od června 2014 můžeme za nejdražší známku světa považovat 1-centovou magentu z Britské Guyany. Jediný existující kus byl v New Yorku vydražen za rekordní částku v přepočtu za 7 milionů eur. Téměř čtyřnásobně tak 1-centová Magenta překonala rekord dosavadní Švédské žluté.

Poštovní emise vyražené do ryzího stříbra (999/1000)

Nyní můžete obdivovat jedinečnou edici poštovních známek ve zcela ojedinělém provedení. Poštovní emise byly totiž vůbec poprvé zvěčněny v ryzím stříbře (999/1000). Každá stříbrná replika je velikostí i vyobrazením téměř identická se svým slavným originálem a je unikátní svým perfektním zpracováním a ražbou v nejvyšší kvalitě – leštěným razidlem. Stříbrné známky naleznete v nabídce Národní Pokladnice.

Nejcennější známky světa
Nejcennější známky světa poprvé v historii z ryzího stříbra!

S kolekcí “Nejcennější známky světa” se ponoříte do magického světa filatelie a seznámíte se se zajímavou historií a osudy nejznámějších známek světa – počínaje populárním Modrým Mauriciem, přes nejdražší jednocentové Britskou Guyanu, až po nejstarší One Penny Black.

Více informací můžete získat zde!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím