Jak poznám minci od medaile? A co bych vlastně měl sbírat? Otázky, které trápí zejména začínající sběratele. Obě tyto numismatické kategorie mají své jedinečné vlastnosti. Přečtěte si o nich a udělejte si jasno.

O mincích

Mince jsou oficiální platidlo země. I pamětními mincemi můžete teoreticky platit. Prakticky však soukromé subjekty mohou, ale nemusí přijmout pamětní mince jako platidlo. Pouze centrální banka a některé komerční banky mají povinnost vyměnit vaše pamětní mince.

Emitent oběžných i pamětních mincí je ve většině států centrální banka. Mince poznáte tak, že mají na líci vyraženou nominální hodnotu.

Jaká je hodnota mincí

Pamětní mince jsou státem emitovány jako připomínka nějaké významné události nebo osobnosti.

Hodnota sběratelských mincí se v čase mění. Hodnota oběžných mincí ne. Ty totiž nejsou vyráběny z vzácných kovů. V minulosti se stávalo, že hodnota kovu byla vyšší, než nominální hodnota mince. Lidé je proto tavili a státu tím zvyšovali náklady na jejich další výrobu. Proto se již oběžné mince ze vzácných kovů nevyrábí.

U oběžných mincí se můžeme nejčastěji setkat se zlatými nebo stříbrnými pamětními mincemi. Sběrateli jsou vyhledávané hlavně pamětní mince emitované v menším nákladu. Čím menší je počet mincí v jedné emisi, tím jsou vzácnější.

Zlaté mince

Jaká je mincovní kvalita oběžných a pamětních mincí

Pamětní a oběžné mince se liší i z hlediska jejich kvality. Oběžné mince jsou raženy v běžné kvalitě s označením BU – brilliant uncirculated, což představuje mince s plným ražebním leskem. Pamětní mince jsou často raženy v nejvyšší kvalitě – PROOF. Podklad mince je leštěný a reliéf na něm lépe vynikne. Mince v kvalitě PROOF jsou raženy dvakrát za sebou a z raznice snímány ručně.

Oběžné pamětní mince

Oběžné pamětní mince jsou speciální kategorie mincí. Fungují jako běžné oběživo, ale zároveň jsou vydávány v limitovaných edicích jako připomínka nějaké události či osobnosti. Nejznámějším zástupcem této kategorie jsou 2eurové pamětní mince.

Pamětní medaile jsou pro milovníky historie

Největší rozdíl mezi mincemi a medailemi je v tom, že medaile nejsou peníze. Nemají na líci nominální hodnotu a nemůžete s nimi zaplatit. Vydat pamětní medaili může i jiný subjekt, než centrální banka.

Pamětní medaile

Pamětní medaile jsou typické širokou škálou motivů. Na pamětních medailích jsou vyobrazeny postavy z historie a významné historické milníky. Z hlediska výtvarného zpracování jsou pamětní medaile zajímavější, než pamětní mince. Mince jsou více konzervativní, mají omezené motivy.

Mezi sběrateli jsou vyhledávané hlavně sady sběratelských medailí. Můžete se zaměřit na vaše oblíbená historická témata a vytvořit si jedinečnou sbírku. Pamětní medaile jsou také emitovány v limitovaných nákladech. Opět platí, že čím je menší náklad, tím větší sběratelskou hodnotu medaile má.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím