24. října byla slavnostně zahájena výstava, nesoucí název Medailérství-umění a řemeslo. Výstavu hostí Národní technické muzeum a pro veřejnost bude otevřena minimálně do konce února. Jak napovídá už název výstavy, návštěvníci mohou obdivovat obor medailérství nejen jako řemeslně náročnou disciplínu, ale především jako dokonalý nástroj pro zhmotnění výtvarných vizí vystavujících umělců.

Medailérství – obor, který nezná hranic

Vystavující autoři z řad významných českých medailérů, sochařů, ale i žáků oboru medailérství naplno využili, technologických možností, své obdivuhodné zručnosti a nevyčerpatelné inspirace k tomu, aby formou vystavených medailí demonstrovali dynamiku vývoje tohoto krásného řemesla.

Umělci dokazují, že tradiční medaile vystupuje ze své zažité kulaté podoby a představují návštěvníkovi nové, moderní způsoby pro uchopení řemesla i témat. Motivy jejich výtvorů díky citlivému zpracování doslova ožívají a rukopis autorů je z děl velice dobře patrný. Exponáty dokazují, že obor medailérství není spjat jen s drahými kovy, ale i jinými materiály, jako je například voda, marcipán, kámen. Medaile jsou dnes zpracovávány hravým a inovativním způsobem a můžeme se setkat například s medailemi s audio efektem či exponáty, které se skládají s několika částí.

Inspirativní tvorba medailérských špiček ale i studentů oboru medailérství

Výstava představuje medaile vyrobené dvěma technikami – litím a ražbou. O tom v čem se obě techniky liší je návštěvník srozumitelných způsobem edukován formou informačních panelů, které jsou součástí expozice.

Výstava v Národním technickém muzeu setrvá až do začátku roku 2018

V 3. poschodí Národního technického muzea můžeme obdivovat například tvorbu Vladislava Mašaty, Karla Zemana, Jana Háska, Valerie Koškiny a dalších zvučných jmen. Návštěvníci výstavy si také mohou prohlédnout novinky z portfolia Národní Pokladnice, kterou s výstavou pojí partnerství. Vystavena je například stříbrná mince s Tomášem Garrigue Masarykem, ražená z 1 kg ryzího stříbra a další medaile, jejichž autorem je medailér Vladimír Oppl.

Výstava představuje volnou tvorbu předních medailérů i studentů z let 2008 – 2017.

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím