S novým rokem se na českém trhu objevilo několik zajímavých numismatických novinek. Nás zaujala zbrusu nová mini série, která se věnuje výročí české hymny. Sbírka je dostupná výhradně v nabídce Národní Pokladnice. A čím nás letošní novinka tolik zaujala?

Autentičnost tématu dokresluje zlato a barvené detaily

Sada k výročí české hymny je tvořena pěti kolorovanými pamětními medailemi. Všechny numismaty jsou navíc zušlechtěny 24karátovým zlatem. Barevná aplikace zdobí ty části plastického reliéfu, které znázorňují medailérovi asociace spojené právě s tématem hymny, jejíž ladné tóny můžeme poslouchat už 185. rokem.

Výročí české hymny
Společným prvkem všech 5 medailí je český lev.

Medaile, stejně jako naše národní píseň spontánně oslavují symboly a výjevy z historie Českého národa a přednosti rozmanité české krajiny. Průvodcem celou sbírkou je český lev, jenž tvoří společný prvek všech medailí. Na každém numismatu je část úryvku písně „Kde domov můj?“. Sada je sběratelsky přitažlivá nejen díky nezvyklému pojetí tématu, ale také díky propracovaným motivům, nejvyšší mincovní kvalitě a nízké limitaci, čítající jen 5000 sad pro celý svět.

Hymna náš národ pojí už 185 let

Nejprve nás překvapilo, že Národní Pokladnice u sady uvádí 185. výročí. Přece jen…československá historie se začala psát teprve před 100 lety nebo ne? Když jsme se začali pídit po pravdě, zjistili jsme, že osudy českého národa a písně Kde domov můj se prolnuli mnohem dříve, než vznikl samostatný stát.

Vrátíme-li se do roku 1834, ocitneme se sice v habsburské monarchii, ale také uprostřed národního obrození. Snahou tehdejší inteligence bylo zformovat národní vzkříšení, pozvednout český jazyk znovu na úroveň vzdělanců a vzbudit v germanizující se společnosti národní hrdost. Mezi nejvýraznější buditele patřili například Josef Jungmann, Karel Hynek Mácha, Božena Němcová, ale také Josef Kajetán Tyl. A právě poslední jméno úzce souvisí s naším národním hudebním pokladem.

Tyl použil jako prostředek k „národní bdělosti“ divadlo. Jeho fraška „Fidlovačka, aneb žádný hněv a žádná rvačka“ sice žádný významný aplaus nesklidila, ale píseň, která v představení zazněla ano! Skladba z pera skladatele Františka Škroupa „Kde domov můj?“ poprvé rozezněla hrdlo Karla Strakatého, který ve hře ztvárnil slepého houslistu Mareše. Lidé byli z emotivního přednesu písně nadšení! Píseň si začali pobrukovat tak intenzivně, až „nakazili“ celý národ a píseň rychle zlidověla.

Se vznikem První republiky v roce 1918 se píseň stala oficiální státní hymnou tak přirozeně a spontánně jako se o 85 let dříve šířila mezi lidmi.

Národní symbol podporující sounáležitost

výročí české hymny
Sadu pamětních medailí zdobí symboly, charakterizující český národ.

Hymna je důležitou součástí naší národní hrdosti i dnes. Je vlasteneckým chvalozpěvem, státním symbolem a pojítkem národa. V těžkých chvílích nás povzbuzuje a připomíná naši národní identitu. V momentech radosti a vítězství umocňuje kolektivní radost a budí v nás hrdost.

Máte-li o novou výroční sadu zájem, určitě se nezapomeňte podívat na webové stránky www.vyroci-hymny.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím