V berlínském Neuköllnu se to první únorový víkend hemžilo sběrateli, obchodníky a numismatiky z celého světa. Na World Money Fair Berlin, jednu z největších akcí svého druhu dorazilo přes dvacet tisíc návštěvníků. A že bylo z čeho vybírat! O veletržní plochu 8000 metrů čtverečných se podělilo více než 340 vystavovatelů z 45 zemí světa.

Historické mince se dražily za desítky tisíc eur

Na místní aukci německého obchodníka se zlatem vystřelují do stropu ruce sběratelů a vzduchem se nesou nabídky horentních sum šplhajících do desítek tisíc eur. Asistenti licitátorů předvádí zájemcům vzácný, perfektně zachovalý stříbrný tolar vyobrazující pruského krále Fridricha Viléma II. Několik účastníku dražby minci pečlivě zkoumá pomocí lupy. Atmosféra sálá vzrušením. Mimořádný zájem je právě o tolarové mince nebo habsburské ražby.

Vášeň, čas a detektivní práce

Typickým návštěvníkem mincovního veletrhu je postarší, zádumčivý muž s kufříkem, ve kterém skrývá své poklady, lupu a mincovní katalog. Žen a mladých lidí se v hotelu Estrel pohybuje výrazně méně. Je to logické. Numismatika je krásná, ale náročná věda.  Aby svým příznivcům přinesla jiný než emocionální zisk, je nutné ji studovat a věnovat se jí s vášní. Numismatici jsou vlastně historiky, ale také detektivy. Chybějící kousky do svých sbírek hledají v aukcích, bazarech, na veletrzích a prostřednictvím diskuzních fór. Většina mladých lidí dnes dělí svůj čas mezi mnoho různých aktivit a na intenzivní studium a detektivní práci jim nezbývá čas.

Mladí chtějí také sbírat!

World Money Fair
Výběr byl obrovský!

Ale i mladí lidé chtějí v dobách nízkých úrokových sazeb investovat do skutečných aktiv, jako je umění, nemovitosti nebo zlaté cihly. A mezinárodní mincovny to vědí! Do svých nabídek proto zahrnují líbivé mince a medaile z ryzích kovů. Na plno využívají kreativitu svých medailérů a neustále posouvají kupředu technologie ražby. Výsledkem je nepřeberné množství numismatů, přitahující pozornost mladší generace. A právě mnoho takových produktů bylo na veletrhu k vidění.

Moderní technologie a nekonečná kreativita – nové emise světových mincoven

Příkladem může být nádherná mince s 3D tygrem z dílny australské mincovny v Perthu. Plastický model šelmy je poset desítkami vzácných růžových diamantů a oči zvířete rozzařují dva smaragdy. Kromě úctyhodné velikosti zlaté mince, láká mincovna případné zájemce perfektní kvalitou, ruční výrobou a velice nízkou limitací, čítající jen osm kusů celosvětově.

World Money Fair
Diamanty a smaragdy už nejsou jen pýchou šperků…

Dalším výmluvným příkladem toho, že numismatika cílí na mladé je nová emise belgické mincovny, která vyobrazuje hranolky! Ano skutečně! Jedná se o pokračování úspěšné série s názvem Belgické speciality.

Na veletrhu byly vidět například stříbrné mini cihličky v dávkovači, podobnému tomu, ze kterého jsme si jako děti odsypávali pastilky Lipo.

World Money fair
Fantazii se meze nekladou…

Na sportovní fanoušky cílí Japonská mincovna. Právě Japonci byli hlavním oficiálním hostem pořadatelů. Při příležitosti blížících se olympijských her v Tokiu představili zbrusu nové oficiální emise.

World Money Fair
Japonská mincovna představila oficiální olympijské mince.

Nového zpracování se dočkaly i tradiční mincovní motivy zdobící americké mince. Americká mincovna představila bohyni Liberty a Stříbrného orla v platinovém provedení.

Mladé sběratele nezanedbává ani mincovna z Finska. Ta představila mobilní aplikaci, která novým i zkušeným sběratelům může sbírání mincí výrazně ulehčit.

Na veletržním stánku Pařížské mincovny, jedné z nejstarších mincoven světa, probíhala autogramiáda ředitele této instituce a známého medailéra Joaqina Jimineze, autora motivu nové zlaté Fairmined mince, připomínající 250. výročí narození Napoleona.

World Money Fair Berlin
Francouzská mincovna představila zlatou Fairmined minci na počest 250. výročí Napoleona Bonaparte

Fairmined zlato – zlato, které pomůže lidem z opačného kusu světa a Vám k lepšímu spánku

Greg Prosser, generální ředitel skupiny Samlerhuset a Conny Havel z Aliance pro zodpovědnou těžbu vysvětlují přínosy těžby Fairmined zlata

Fairmined tématu, chcete-li férové těžbě byla věnována také jedna z klíčových prezentací veletrhu. Prezentaci připravila Aliance pro zodpovědnou těžbu v kooperaci s předním světovým mincovním distributorem, skupinou Samlerhuset. Ta je na českém trhu reprezentována Národní Pokladnicí. Snahou Aliance je certifikace malých důlních společností v zemích třetího světa. V takových dolech je zaměstnáno až 90 % světových horníků. Pracovní podmínky v necertifikovaných dolech bývají často nevyhovující. Horníkům chybí potřebné vybavení. K těžbě jsou využívané pro zdraví i prostředí nebezpečné technologie. Výkupní cena zlata je nízká. Všechny tyto premisy negativně ovlivňují život horníků, ale i bytí jejich rodin a celých místních komunit, které jsou na těžbě zlata mnohdy zcela existenčně závislé.

Certifikované doly jsou bezpečné. Dodržují všechna pravidla nastavená Aliancí a díky tomu jsou napojeny na prověřené odběratele. Ti zlato vykupují za férové ceny. Část z výkupní ceny je následně vracena do dolů a slouží nejen pro jejich inovaci, ale i zvelebení prostředí, kde se odehrávají životy horníků a jejich rodin.

Alianci pro zodpovědnou těžbu se daří získávat stále více odběratelů Fairmined zlata. Mezi ty přední patří například šperkařská společnost Chopard, nebo již zmíněná skupina Samlerhuset. Česká „dcera“ skupiny, Národní Pokladnice nabízí každý rok svým zákazníkům minimálně jednu Fairmined ražbu a v tradici hodlá pokračovat. Norská pobočka pak z tohoto zlata každoročně razí Nobelovu cenu míru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím