Před 40 lety byla do oběhu uvolněna legendární československá koruna s motivem ženy sázející lípu na reversu a velkým znakem a názvem Československé socialistické republiky na aversu. Na první pohled vlastenecká tematika však ukrývá šokující protirežimní poselství, které není na první pohled zřetelné a světlo světa spatřilo teprve před pár lety. 

Nová československá koruna

Soutěž o novou podobu mince vyhlásil stát v roce 1957. Do výběrového řízení se přihlásila sochařka Marie Uchytilová s plánem pomstít se komunistickému režimu, za křivdu, kterou soudruzi způsobili rodině paní Synkové, Mariině kolegyni z výtvarné školy.

Bedřiška, devatenáctiletá dcera paní Synkové, byla totiž komunistickým režimem odsouzena za velezradu. Trestem odnětí svobody na nekonečných 10 let byla kárána za to, že vedla skautský oddíl. Tehdejší vláda vnímala skautské organizace jako ideologicky prohnilé, kapitalisticky orientované a podlamující autoritu východních mocností.

Symbol politického vzdoru

Sochařka Uchytilová ztvárnila jako vzor socialistické pracující ženy Bedřišku, odsouzenou odpůrkyni, která vždy smýšlela v duchu demokracie. Porotě soutěže se sochařky návrh nejprve nezamlouval. Tehdejší ministr financí však zastával opačný názor a motiv si nakonec prosadil. Československá socialistická koruna setrvala v oběhu až do roku 1990. O její protirežimní misi však tušil jen málokdo. Odhalení přinesla až televizní reportáž v roce 2015. Tehdy se novináři ČT vydali za paní Synkovou, dnes Hoffmanovou, do Švýcarska a ta jim svůj příběh vypověděla.

Bedřiška, odsouzená původně k 10 letům odnětí svobody, byla díky aktivní snaze své matky nakonec po 5 letech z vězení propuštěna. Jakmile se režim uvolnil, vrátila se k milovanému skautingu. Po příjezdu vojsk Varšavské smlouvy atmosféra v zemi znovu zhoustla a Bedřiška odešla nejprve do Rakouska a následně do Švýcarska, kde se s rodinou usídlila a žije dodnes.

Odvážná sochařka se svobodného Československa bohužel nedožila, zemřela pouhý den před Sametovou revolucí.

Mincovní originál zušlechtěný ryzím zlatem a vzácným rhodiem

1 Kčs
Nejoblíbenější československá oběžná mince 1 Kčs z let 1961–1990 je poprvé v historii zušlechtěna ryzím 24karátovým zlatem a vzácným rhodiem.

Symbol protitotalitního vzdoru můžete získat nyní i Vy, navíc v unikátním provedení. Mincovní originály socialistických korun z naší nabídky jsou totiž parciálně zušlechtěny ryzím zlatem a vzácným rhodiem. „Dívka sázející lípu“ je první mincí z kolekce Nejoblíbenější československé mince. Ve sbírce numismatických originálů z minulého století najdete například oblíbenou desetikorunu s portrétem Milana Rastislava Štefánika, pětikorunu s vyobrazením továrny z roku 1938 nebo korunovou minci, vyobrazující ženu, sklízející obilí z roku 1946.

Všechny mince z oblíbené sbírky jsou očitými svědky historických událostí, které by neměly být zapomenuty. Uchovejte i Vy historická fakta prostřednictvím fascinující sbírky pro další generace!

Podrobné informace o sbírce Nejoblíbenější československé mince najdete zde.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím