Dnes se zaměříme jeden z nejslavnějších mincovních motivů světa – bohyni svobody. Tradice vyobrazení bohyně svobody – jedné z největších lidských hodnot se ze starověku rozšířila postupně do celého světa. Není proto divu, že jedna z nejslavnějších amerických zlatých mincí vyobrazuje právě kráčející bohyni svobody.
Svoboda pro otroky, svoboda pro všechny…
Personifikovaný motiv svobody se na mincích začal objevovat už ve starověkém Římě. Libertas – bohyně svobody zdobila obvykle rub antických mincí. Byla vyobrazována jako stojící figura držící tzv. pileus, mužskou pokrývku hlavy z plsti, která symbolizovala udělení svobody bývalým otrokům. Ve druhé ruce třímala hůl, jež bývala součástí osvobozujícího rituálu. Akt osvobození byl vykonáván za účasti původního majitele nevolníka, samotného otroka a úředníka, který ho formálně označil za svobodnou bytost. Úředník položil na otrokovu hlavu hůl, zatímco jeho původní pán pronášel důvody pro zamýšlené osvobození. Následoval formální projev, během kterého byl otrok pod holí fyzicky pootočen a prohlášen za svodnou bytost (vindicavit in libertatem).
Tradice vyobrazování bohyně svobody v USA
Starověká bohyně Libertas se stala inspirací pro mnohé mince, následně též bankovky po celém světě. Mimořádné pozornosti se dočkala ve Spojených státech amerických. Bohyně Liberty zdobí například Liberty dolar, Walking Liberty půl dolar, Morgan dolar, Silver Eagle dolar, Double Eagle, Gold Eagle a další mince. Bohyně se na mincích dočkala mnohých zpracování. Na některých numismatech je vidět pouze její portrét nebo busta, jiná platidla vyobrazují celou figuru z různých pohledů.
Čtyři nejslavnější podoby bohyně Liberty vyobrazuje nová numismatická sada z ryzího stříbra
Stříbrná mincovní sada, kterou najdete aktuálně v nabídce Národní Pokladnice obsahuje čtyři důvěrně známé motivy Lady Liberty, které se v historii mincovnictví objevovaly na mnoha oběžných mincích.
Prvním motivem je Walking Liberty, který původně patřil na půldolar z dílny Adolpha A. Weinmana a představoval kráčející Lady Liberty s větvičkami, americkou vlajkou přes rameno a sluncem na východním obzoru. Tento motiv je považován za jeden z nejumělečtěji provedených designů amerických mincí.
Druhým motivem je Seated Liberty. Portréty sedící Liberty se objevily na většině běžných stříbrných mincí Spojených států amerických v letech 1836 až 1891. Nominální hodnoty, které představovaly Lady Liberty v designu sedící Liberty, zahrnovaly půl desetník, desetník, čtvrťák, půl dolar a stříbrný dolar. Mince Seated Liberty byly raženy v hlavní mincovně Spojených států ve Philadelphii, ale také v mincovnách v New Orleans, San Franciscu a Carson City.
Třetím motivem sady je Standing Liberty. Tento design se poprvé objevil na čtvrťáku, 25centové minci, kterou razila mincovna Spojených států v letech 1916 až 1930. Představuje stojící Lady Liberty, bohyni svobody, za níž je letící orel. Minci navrhl americký sochař Hermon Atkins MacNeil.
Poslední ze čtveřice Lady Liberty je Liberty Head. Design zobrazující profil Lady Liberty se poprvé objevil na 5centové minci, tzv. „nikláku“, podle svého mincovního kovu. Mince od designera Charlese Barbera se razila ve Spojených státech v letech 1883–1913.