Krása je vnímána subjektivně a každý jedinec posuzuje jiné parametry, kterým pak přikládá své vlastní hodnocení na škále líbivosti. Děláme to odpradávna proto, abychom si utřídili myšlenky, zmechanizovali uvažování a pomohli srdci a intuici najít přesně to, co potřebujeme. I když je naše vnímání naprosto individuální, na hodnocení některých charakterových vlastností, přírodních úkazů či uměleckých dílech, se více méně shodneme. Málokdo označí Michelangelův Poslední soud za kýč. A jen hrstka lidí obdivuje šarm švábů. Bude platit toto pravidlo i u mincí? Které americké dolary jsou nejkrásnější pro Vás? 

Proč jsou některé americké dolary krásnější než jiné? Rozhoduje příběh!

I přesto, že krása je pojem zcela abstraktní, vybrali jsme 5 designů amerických mincí, které jsou podle našeho názoru ty NEJ! A proč jsme se zaměřili na americké dolary? Třeba proto, že letos slaví 100. výročí J. F. Kennedy nebo proto, že nejdražší mince světa, Flowing Hair Liberty Dollar pochází právě z Ameriky. V roce 2013 si tuto stříbrnou minci pořídil jeden pán za pouhých 10 miliónů dolarů.

Ptáte se, proč jsou lidé ochotni investovat horentní sumy za nějaké kovové plíšky? Je to vlastně stejné jako u výtvarných děl. Mince musí být výjimečné. A výjimečné mohou být hned několika způsoby. Buď jsou prostě jen krásné. Nebo jsou staré a ztracené. A z těch ztracených se jich pak pár někde najde. Přes stoleté nánosy zeminy mnohdy vůbec nepoznáte, jestli je na minci vyobrazen orel nebo slepice. To ovšem nevadí, mají přeci historickou hodnotu, která nám dokáže odkrýt či spojit fakta, které nám předtím nedávala smysl. A poznání je přeci krásné. Za numismatické krásky jsou mnohdy považovány mince, které ani jako mince nevypadají. Je tedy jasné, že „fyzická krása“ prim v hodnocení nehraje. Tajemství se skrývá v příběhu! A věřte, že každá ze sběratelsky ceněných mincí nějaký příběh skrývá.  Proto je numismatika takové dobrodružství. S mincemi totiž neplníte svůj šuplík jen kusy stříbra, zlata či niklu, plníte jej příběhy!

Flowing hair Liberty dollar- nejdražší mince světa

1.NEJDRAŠÍ MINCE SVĚTA – Flowing Hair Liberty Dollar 1794

Tak to je ona, nejdražší stříbrná mince světa, která byla ve slavné Stack´s Bowers vydražena za neuvěřitelných 10 milionů dolarů. Historie slavného dolaru sahá až do 18. století, na samý počátek historie Spojených států. A právě v historickém kontextu je ukryt její příběh. Flowing hair totiž reprezentuje první ražbu dolarů, která na území USA proběhla. První ražbu stříbrných dolarů od začátku provázely značné komplikace. Pro ražbu prvních dolarů byla stanovena ryzost 900/1000 a průměr 39 – 40 mm. Přítlačná síla razících strojů však byla vzhledem k měkkému kovu příliš velká. Do oběhu se tedy namísto původních 2000 kusů, dostalo pouhých 1758 kusů a většina z nich byla nepoužitelná. Design byl jen těžko rozpoznatelný, povrch mincí narušovaly nerovnosti a další defekty, které znemožňovali funkci platidla. Do dnešních dnů bylo nalezeno jen 10 kusů. Pouze jediný nalezený kus však nevykazuje známky opotřebení a to je přesně ten, který byl v roce 2013 vydražen za astronomickou sumu. V minulém roce byla nejdražší mince světa vystavena společně s originálem deklarace nezávislosti v pražském Národním muzeu. Video z výstavy uvidíte tu:

Kennedy 1964 – jediný půldolar z 90% stříbra

2.VZPOMÍNKA NA PREZIDENTA – Kennedy Half Dollar 1964

Tato mince je jednou z nejoblíbenějších amerických mincí vůbec. Důvodu je hned několik. Za prvé připomíná asi nejpopulárnějšího prezidenta v dějinách USA. Za druhé, tyto americké dolary byly vydány v rekordním čase a za třetí portrét J. F. Kennedyho je mimořádně autentický. Podoba Kennedyho je věrná zejména díky blízkému vztahu umělce a portrétovaného státníka. Pojďme se na příběh stříbrného dolaru podívat zblízka. Jack Kennedy, jak se nejmladší hlavě státu přezdívalo, zemřel  29. listopadu roku 1963 na následky zranění, které utrpěl po atentátu. Ten na něj byl spáchán během prezidentské kampaně. Již za tři měsíce po jeho skonu spatřil světlo světa první dolar s jeho podobiznou. Jak je možné, že tak komplikovaný proces jako je ražba oběhové mince, byl realizován v tak krátkém čase? Příprava ražby totiž započala již několik hodin po Kennedyho smrti. Neobvyklou nominální hodnotu ½ dolaru vybrala sama prezidentova manželka, Jacqueline. Od mnoha schvalovacích a kontrolních procesů bylo upuštěno a přesto, že portrét prezidenta by se za standardních okolností na minci objevit rozhodně neměl, stalo se. A úspěch této mince by od počátku naprosto fenomenální. Jakmile mincovny vpustily do oběhu první várky stříbrného dolaru, mohly hned začít razit další, další a pak další. Zájem o ně byl a stále je obrovský. Emoce z násilné smrti mladého politika byla ve veřejnosti zakořeněna ještě velmi silně a lidé chtěli na svého hrdinu památku. A poslední část skládanky, tvořící slavný příběh dolaru z roku 1964 je ryzost. Jedině půldolar z tohoto roku je totiž ražen ze stříbra 900/1000. Všechny pozdější ražby obsahují jen 40% stříbra nebo žádné. Půldolar s Kennedym má oproti Flowing Hair dolaru jednu nespornou výhodu, nestojí milióny dolarů, ale pouhé desítky. A stále ještě se dá na trhu sehnat.

Americké dolary
Silver Eagle- symbol USA

3.AMERICKÁ KRÁSA – Silver Eagle

Neboli Stříbrný orel! Tenhle americký evergreen za sebou sice nemá žádný dech beroucí příběh, ale určitě se námi budete souhlasit, že je prostě krásná a navíc se jedná o tzv. „bullion coin“, která pro své majitele konzervuje hodnotu stříbra. V dnešní době, se stříbro stává velmi poptávanou komoditou. Jeho využití není jen pro ražbu mincí či šperků. V obrovském množství je využíváno také ve světě technologií a zásoby tohoto drahého kovu se rok od roku ztenčují. Investice do stříbrných mincí se tak stává alternativní investicí, která stále více nabírá na oblíbenosti. Výhodu v investování do mincí představuje odpuštění DPH a také záruka kvality. Každá nová emise US dolarů je totiž schvalována a přísně kontrolována americkou vládou a dokonce i tamním prezidentem. A teď zpět samotné minci. Stříbrný orel je ražen do 1 unce ryzího stříbra,  jeho hmotnost je tedy 31,1 g. Abyste docenili motiv heraldického orla a kráčející bohyně Liberty, mikroskop rozhodně hledat nemusíte- mince má úctyhodný průměr 40,6 mm. Lehkost a vizi svobody ve formě „Kráčející svobody“ dodal reversu umělec Adolph Alexander Weinman. Avers pak vyobrazuje majestátního orla bělohlavého, který patří k ceněným heraldickým symbolům a připomíná moc a vítězství. Hvězdy nad hlavou orla symbolizují 13 zakládajících států USA. Stříbrného orla můžete získat v rámci kolekce Fabulous 15, která obsahuje 15 nejvyhledávanějších stříbrných uncových mincí z celého světa!

4.SYMBOL MÍRU – Peace Dollar

Americké dolary
Peace Dollar má za úkol připomenout mír a demokracii

Mírový dolar je jedna z nejznámějších amerických mincí. Inspirací pro emisi této mince byl článek, jenž se roku 1918 objevil v listopadovém čísle amerického časopisu The Numismatist. Redaktor Frank G. Duffield v něm vyzývá, aby byla do oběhu uvedena mince na počest ukončení světové války. O návrhu tématu se hovořilo i v srpnu 1920 na konventu Amerického numizmatického sdružení v Chicagu. Účastníci dospěli k závěru, že by měl motiv zobrazený na minci odkazovat k ideálům demokracie, liberalismu, prosperity a cti. Konkurz na projekt jednodolarové mince vyhrál Anthony de Francisco. Jeho mince zobrazuje na aversu sochu Svobody se zářivou korunou, na reversu je opět americký  orel a slovo Mír (Peace) vyryté do skály pod ním. Tenhle stříbrný dolar má být připomínkou míru a demokracie, a to je hezké poselství, co myslíte?

americké dolary
Morgan Dollar – vzpomínka na drsný divoký západ

5. KRÁL DIVOKÉHO ZÁPADU – Morgan Dollar

Když si Amerika v roce 1783 konečně vybojovala svou nezávislost na Velké Británii, žila většina tehdejších Američanů na východním pobřeží země. Nicméně v průběhu dalšího století se lidé začali ve velkých počtech přes velké středoamerické planiny stěhovat směrem na západ při své cestě do Texasu, Nového Mexika a Kalifornie. Západ se rozkládal daleko za hranicemi oblastí, nad kterými měla kontrolu vláda Spojených států, a žil podle svých vlastních pravidel. Byl to drsný kraj plný šerifů a psanců, kovbojů a „Indiánů“. Žádná mince nevystihuje historii kraje u amerických západních hranic lépe než stříbrný Morganův dolar, který je označován za krále mezi americkými mincemi. První Morganův dolar, jenž získal své jméno od mladého ryteckého učně, který jej navrhl, George T. Morgana, byl vyroben v roce 1878. Jednalo se o první standardní stříbrný dolar ražený po ukončení ražby předchozího designu vyobrazující“ Sedící Svobodu“. V roce 1873 vešel v platnost zákon „Coinage Act“, který zakazoval volnou ražbu stříbra a Morganův dolar byl současně první stříbrnou mincí emitovanou po ustanovení nových pravidel pro stříbrnou ražbu. Tato mince, ražená z 90% stříbra byla zpočátku produkována ve velkém množství a sběratelé o ni nejevili velký zájem. To se však  změnilo v roce 1904, kdy nedostatek stříbra ukončil její produkci, a v roce 1918 byly všechny stříbrné dolary přetaveny na stříbrné pruty pro vývozní účely. Asi 270 milionů Morganových dolarů bylo přetaveno, takže některé ročníky se staly skutečně vzácnými. Morganův dolar nabízí s dalšími vzácnými mincemi v kolekci Americké dolary Národní Pokladnice.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím