Letošní léto numismatice přeje. Pro ty, co mají chuť vyměnit koupaliště za trochu poznání a kultury jsme připravili seznam vybraných numismatických výstav, které by Vám tento rok rozhodně neměly uniknout!

Poklady numismatických sbírek – Historická budova NM Praha

Zdroj: https://www.nm.cz/historicke-muzeum/poklady-numismatickych-sbirek

Historická budova Národního muzea je konečně otevřená a od 23. června do 27. června roku 2021 zde můžete zhlédnout opravdové mincovní skvosty. Výstava, čítající přes 1500 exemplářů je rozdělena na dvě části. První část expozice představuje tzv. Chaurovu sbírku- nejrozsáhlejší kolekci bohemikálních mincí a medilí od 10. do 19. století. Numismatická srdce jistě potěší také kolekce Novák, která je v Národním muzeu vystavena vůbec poprvé. V druhé části expozice na Vás čekají zejména mincovní poklady. Ty můžete obdivovat ve dvou sálech. V prvním naleznete depoty z 11. -15. století. Pravděpodobně nejzajímavější exempláře představuje poklad z Bělčic u Ostředka, poklad z Českých Budějovic a poklad z Horních Rápotic. Výstava je přístupna každý den od 10:00 do 18:00. Za plné vstupné zaplatíte 200 Kč, za snížené o 70 Kč méně. Školáci, kteří navštíví výstavu v rámci organizované edukační výstavy zaplatí 40 Kč.

Mincovní poklady v dějinách Starého světa – Muzeum Vyškovska

mincovní poklady
Zdroj: http://www.muzeum-vyskovska.cz/events/mincovni-poklady-v-dejinach-stareho-sveta/

Morava za středočeským krajem rozhodně nezaostává. Důkazem je v červnu otevřená výstava „Mincovní poklady v dějinách Starého světa“, na které uvidíte 19 autentických mincovních pokladů, nalezených v okolí dávné obchodní cesty. Expozice je dokonalou historickou sondou, která reflektuje mincovnictví po celých dvacet století. Uvidíte mince ze Střední Asie, Blízkého východu a starověku. Výstavu doplňují vzácné mince z Osmanské, Byzantské a Římské říše a také informace o tom, co jste si za vystavené mince mohli v té, které době pořídit.  Za plné vstupné dáte 80 Kč, za snížené 40 Kč. Muzeum Vyškovska má otevřeno každý den od 10:00. hodin. Ve všední dny zavírá v 18:00, o víkendech o hodinu dříve. Výstava je otevřena do poloviny listopadu 2020.

Mince doby Lucemburské – Reg. muzeum v Jílovém u Prahy

mincovní poklady
Zdroj: http://www.muzeumjilove.cz/vystavy-a-akce/mince-doby-lucemburske/

Výstava v Regionálnímu muzeu v Jílovém u Prahy nese výmluvný podtitul „Co Jan nerozházel, Karel neušetřil a Zikmund nedostal!“ Jaké mince tedy na výstavě uvidíte je vcelku jasné. Název ovšem neodkrývá přítomnost věrné repliky koruny Karla IV., která je zhotovena z jílovského zlata. Výstavu můžete navštívit do 30. 8. 2020. Muzeum má otevřeno od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Ceny vstupného jsou dostupné na webových stránkách muzea.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím