Pravda vítězí”, to je název nové pamětní ražby z portfolia Národní Pokladnice. Jedná se o další z řady pamětních medailí zdarma nebo za symbolické ceny. Účelem pamětních emisí z této série je připomínka národních hodnot a významných historických událostí. “Pravda vítězí” připomíná prostřednictvím oficiální národní symboliky vše, co je nám Čechům drahé.

Oslava národních symbolů

Ve středu aversní části je znázorněn sv. Václav s lipovou ratolestí a datum připomínající vznik samostatného Československa. Okruží lemuje vlastenecké heslo „Pravda vítězí“. Středu reversní strany vévodí majestátní dvouocasý lev a o do okruží je vyražen název první republiky.

Svatý Václav – český patron a symbol české státnosti zdobí novou pamětní ražbu “Pravda vítězí”.

Svatý Václav

Svatý Václav je hlavním českým patronem a symbolem české státnosti. Světec byvá často  vyobrazován ve zbroji, se štítem a mečem. O jeho životě se toho však ve skutečnosti moc neví. Ze školy si možná vzpomenete, že ho vychovala hodná babička Ludmila a jeho život ukončil roku 935 jeho vlastní bratr Boleslav. Traduje se, že byl panovníkem velice vzdělaným. Ovládal latinu slovem a písmem, věnoval se pěstitelství vinné révy, vykupoval otroky a nezištně pomáhal chudým a nemocným. Měl mírnou povahu a za každou cenu se snažil uchránit svou zem před násilnými konflikty. Snad kvůlli své laskavé povaze se brzy po své smrti vytvořil kolem knížete kult, který přetrvává do dnešních dnů.

 

Lípa

Medailér ztvárnil patrona českých zemí s lipovou ratolestí, jež třímá v blízkosti srdce. Tento výjev má demonstrovat Václavův blízký vztah k vlastnímu národu, jenž reprezentuje právě lípa. Lípa se stala národním stromem pro svou majestátnost, sílu, rozmanitost, konejšivý stín, který „svým dětem“ poskytuje v parných dnech a také pro silné kořeny, které jsou otisknuty do duše každého z nás.

Pravda vítězí

Heslo „Pravda vítězí“ formálně zdobí náš Velký znak již od roku 1920. Moudré motto lze však v naší historii vystopovat o početná staletí zpět. Jedná se apokryf, který se vůbec poprvé objevil v bibli. Heslo si později osvojil Jan Hus, který (boží) pravdu vnímal jako ústřední motiv celé husitské revoluce. Morální rozměr dodal heslu Tomáš Garrigue Masaryk a později také první polistopadový prezident Václav Havel, který mu přidal emoční náboj, když říkával, že „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“.

Dvouocasý lev

Heraldická figura lva, neopomenutelná součást malého i velkého státního znaku, se objevuje na erbech českých panovníků už od 13. století. Lev symbolizuje sílu, odvahu a hrdost. O tom, proč má lev dva ocasy se diskutuje dodnes. Jeden výklad tvrdí, že dva ocasy reprezentují Čechy a Moravu, spojené území, kterému tehdy Přemyslovci vládli.

Podle pravidel heraldiky, značí dva lví ocasy, že se jedná o samce. V heraldice totiž obecně platí, že pokud je některý nepárový orgán vyobrazen zdvojeně, ukazuje tak na jeho mužské pohlaví.

Pamětní ražba „Pravda vítězí“ jen za 89 Kč

Jeden exemplář ražby „Pravda vítězí“ s bohatou vlasteneckou symbolikou si může objednat každý za příznivou cenu 89 Kč. Pamětní medaile o průměru 30 mm a o hmotnosti 11,9 g je ražena z mědiniklu v běžné ražební kvalitě. Poštovné a balné je zdarma. Jedná se o samostatný produkt. Na objednávku nejsou vázány žádné další odběry ani platby. Společně s ražbou obdržíte hodnotné dárky v podobě Certifikátu autentičnosti, odznaku ve tvaru českého lva a stylového dárkového numismatického zakladače, který si můžete (ale nemusíte!) doplnit dalšími pamětními ražbami.

Pamětní ražbu „Pravda vítězí“ si můžete objednat prostřednictvím online objednávkového formuláře na www.1918-csr.cz.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím