Walking Liberty Half Dollar 1945
Walking Liberty Half Dollar 1945

Jeden z neznámějších typů amerických půldolarů představuje Walking Liberty Half Dollar, který byl poprvé vyražen americkou mincovnou US Mint v letech 1916–1947. Avers mince zobrazuje kráčející bohyni Liberty k slunci a  na reversu mince je  vyobrazen orel s majestátně roztaženými křídly sedící na větvi stromu nad propastí. Tyto dva symboly mají znázorňovat svobodu, sílu a nespoutanost Spojených států. Stejný motiv jako na aversu je použit také na jedné z nejvyhledávanějších investičních mincí světa – Stříbrném orlovi (Silver Eagle), která slaví tento rok také své jubileum- 30 let od první ražby.

V roce 1915 se ředitel americké mincovny Robert W. Woolley rozhodl po 25 letech design všech amerických mincí změnit. Původní design Charlese Barbera vystřídal návrh Adolpha Weinmana, který byl použit na půldolaru a deseticentu. Od samého začátku produkce bylo vedení mincovny přesvědčené o jednom: návrh mince je umělecké dílo, ale vyrazit ji ve všech detailech je příliš technologicky náročné na tehdejší dobu. Obzvláště některé mincovny razily mince, které se lámaly. Po celou dobu ražby probíhaly snahy vzhled upravit tak, aby vyražené mince byly odolnější. Snahy však byly přerušeny druhou světovou válkou, po které bylo rozhodnuto, že design bude opět nahrazen. V roce 1947 byl design mince nahrazen návrhem Engravera Sinnocka.

Po krásném návrhu Adolpha Weinmana však sáhla americká mincovna téměř o čtyřicet let později, kdy byl motiv Walking Liberty použit na aversu stříbrné investiční mince Silver Eagle, která je hojně vyhledávaná mezi sběrateli.

Původní půldolary z období 1916–1947 jsou cenné zejména kvůli nízké odolnosti mincí. Jedněmi z nejvzácnějších emisí jsou mince dochované v kvalitě proof z roku 1916 (dochovány 4 kusy) a 1917 (dochovány 3 kusy), které byly pravděpodobně raženy pro tehdejší členy VIP společnosti, protože mince v kvalitě proof se na veřejnost vůbec nedostaly. Na českém trhu jsou  originály mincí  Walking Liberty dostupné například v rámci kolekce Amerických stříbrných dolarů, které nabízí velký nadnárodní distributor mincí a medailí, jehož pobočka působí také v Čechách a na Slovensku.

V roce 2015 americká mincovna oznámila emisi 3 pozlacených originálních mincí z roku 1916. Bude určena sběratelům a společně s ní bude vydán deseticent a čtvrťák.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím