Mili čtenáři, zdravíme Vás v novém roce! Přejeme Vám mnoho numismatických radostí a především těch životních! Hned v úvodu roku pro Vás máme dobrou zprávu. Národní Pokladnice vydala další pamětní medaili zdarma,  tentokrát k 185. výročí české hymny. 

Národní Pokladnice představila první dvě medaile zdarma v minulém roce. Motivy obou numismatů byly věnovány 100. výročí vzniku Československa.

Pamětní medaile “Národní hymna” zdarma pro každého

mince zdarma hymna
Výročí národní hymny připomíná pamětní medaile zdarma

„ Projekt „Pamětní medaile zdarma pro každého“ jsme připravovali původně jako jednorázovou vzpomínku na oslavy 100. výročí vzniku Československa. Naším přáním bylo připomenout nejen 100. výročí, ale také nedávnou minulost našeho národa, kdy svoboda a demokracie nebyly samozřejmostí. Obrovský zájem veřejnosti nás překvapil a nesmírně potěšil. Z ohlasů, které jsme obdrželi je jasně patrné, že Čechům není osud naší země lhostejný. Právě tato zpětná vazba nás přesvědčila o tom, že připomínat významné milníky naší historie formou pamětních medailí má smysl. A proto Vám dnes s hrdostí představujeme novou emisi věnovanou 185. výročí Národní hymny.“, vysvětluje význam projektu Stanislav Máša, ředitel Národní Pokladnice.

185. výročí hymny – národního symbolu ČR

Nová pamětní medaile zdarma je věnována 185. výročí české hymny.  Emotivní píseň „Kde domov můj“ už téměř dvě staletí tmelí náš národ. V tísnivých okamžicích nás povzbuzuje a probouzí hrdost v našich srdcích ve chvílích radostných a oslavných.

I když se píseň stala oficiální státní hymnou až v roce 1918, lidé ji začali vnímat jako národní symbol již krátce po jejím prvním uvedení. První verše písně zazněly poprvé v roce 1834 v pražském Stavovském divadle v rámci divadelní frašky „Fidlovačka, aneb žádný hněv a žádná rvačka.“ Autorství divadelního představení náleží Josefovi Kajetánu Tylovi, jedné z hlavních postav národního obrození. Výjimečnou hudbu napsal František Škroup, tehdejší kapelník hostícího divadla. Píseň by si jistě nenašla takovou oblibu bez dokonalé interpretace. Té se jí však naštěstí dostalo v podání Karla Strakatého, který ve hře ztvárnil slepého houslistu Mareše.

Vladimír Oppl – autor motivu výročních dvacetikorun i medaile zdarma

mince zdarma
Vladimír Oppl – sochař, medailér a autor motivu nové pamětní medaile zdarma

Výtvarného návrhu medaile zdarma nazvané „Národní hymna“ se ujal Vladimír Oppl, jeden z nejrespektovanějších umělců dnešní doby. Tento sochař a medailér je zaslouženě jednou z nejvytěžovanějších osobností z oboru a jeho um můžeme obdivovat na mnoha mincích a medailích. Mezi jeho poslední práce patří návrhy výročních dvacetikorun s portréty Masaryka, Beneše a Rašína, které jsou nyní ve společnosti tolik vyhledávané.

Jeho propracovaný rukopis je jasně čitelný i na nové pamětní medaili, věnované české hymně. Na aversu výroční medaile zdarma je vyobrazen notový zápis první sloky hymny, podpis Františka Škroupa a rozkvetlá větev, ilustrující úryvek z písně. V dolní části medaile je patrný obrys hory Říp.

pametni mince zdarma
Avers nové medaile zdarma

Revers pamětní medaile  “Národní hymna” vyobrazuje plastickou trikoloru ve tvaru mnohacípé hvězdy v popředí s českým lvem.

Medaile zdarma je ražena z mědiniklu a její průměr je 33 mm. K medaili je možné přiobjednat i zajímavé příslušenství nebo si numismat nechat zušlechtit ryzím zlatem.

Medaile oslavující výročí hymny může dokonale doplnit sadu medailí k 100. výročí ČSR nebo se může stát krásnou samostatnou upomínkou na naši domovinu – zemský ráj to napohled.

Vaši výroční medaili zdarma si můžete objednat na www.hymna-vyroci.cz nebo tel. čísle 810 100 500.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím