Rok 2018 je rokem významných výročí. Kromě kulatých výročí událostí, které navždy změnily naše dějiny, si již za pár týdnů připomene to nejzásadnější- 100 let od vzniku Československa. 100 let od okamžiku, kdy se začala psát nová historická kapitola našich dějin. Toto významné výročí připomíná kilogramová stříbrná medaile.

V roce 1918 získalo Československo konečně nezávislost. Za svobodou Čechů a Slováků stálo obrovské úsilí mnoha neúnavných lidí. V jejich čele stál Tomáš Garrigue Masaryk a Milan Rastislav Štefánik. Národní hrdinové, bez jejichž podpory by se náš národ jen těžko vymanil z područí Rakouska- Uherska.

Kilogramová stříbrná medaile sice vyniká průměrem 100 mm, ale všichni, kteří se podíleli na osamostatnění našeho národa, se na ni bohužel nevejdou. Za všechny statečné bojovníky jsme proto vybrali T. G. Masaryka a M. R. Štefánika.

Jedním z hlavních témat letošních oslav 100. výročí jsou česko-slovenské vztahy. Právě vztahy mezi oběma národy zůstaly a zůstávají i po rozdělení Republik nadstandardní. Motiv portrétů obou národních reprezentantů mají reflektovat kromě politického a kulturního dopadu vzniku ČSR také tuto skutečnost.

Přední poselství kilogramové stříbrné medaile však zůstává téma křehkosti svobody, která nikdy nebyla a není samozřejmostí.

A protože toto poselství považuje Národní Pokladnice za mimořádně důležité, vybrali pro kilogramovou medaili i mimořádnou specifikaci. Numismat byl ražen do 1 kg ryzího stříbra (AG 999/1000) a ražen v té nejvyšší mincovní kvalitě- speciálním leštěným razidlem.

100. výročí vzniku Československa uctěno 1 kg ryzího stříbra

Každý exemplář má navíc individuální číslo na hraně, které zdůrazňuje výjimečnost emise a její přísnou limitaci, která byla stanovena na pouhých symbolických 100 exemplářů pro celý svět.

Díky vysokému reliéfu vyniknou i drobné detaily motivu, jehož autorem je respektovaný medailér Mgr. Art Miroslava Hrice, ArtD .

Součástí dárkového balení, ve kterém zákazníci 1 kg medaili obdrží je také pamětní medaile emitovaná k 85. narozeninám T. G. Masaryka. Tato pamětní emise, jejíž design byl navržen legendárním československým medailérem Otakarem Španielem, byla vyražena v roce 1935 v Kremnické mincovně.

Pamětní medaile emitovaná k 85. narozeninám T. G. Masaryka.
Autor medaile z roku 1935 je Otakar Španiel

 

 

 

 

 

 

 

Zajímají-li Vás další informace o stříbrné 1 kg medaili „100 let od vzniku ČSR“ navštivte tuto stránku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím