Zlatá mince Sovereign je představitelem systému monometalismus, který vznikl v 18. století na Britských ostrovech. Přesněji v roce 1816, kdy bylo zlato uzákoněno jako jediná míra hodnot.
V praxi to znamenalo, že pro částky vyšší než dvě libry se jako legální platidlo začalo užívat zlato. O rok později se začal psát příběh legendární mince, nazývané Sovereign (suverén, panovník). Zlatý Sovereign se stal vlajkovou lodí systému monometalismus. Jak už vyplývá z názvu, jednalo se o měnový systém jednoho kovu.
Proč se platilo zlatem?
Současně s monometalismem fungoval i bimetalismus, který umožňoval uvolňování zlatých a stříbrných mincí současně. Tento systém však přinášel v ekonomice značné problémy. Hodnota kovů byla vrtkavá a nestálost se logicky přenesla i do hodnotových vztahů mincí. Pokud zemi postihla krize, vytlačovaly mince dobré mince špatné. Mince z levnějšího kovu zůstávaly v oběhu a dražší kov byl uměle stahován nebo převážen do zahraničí, aby zde byl ve výhodnějším kurzu směněn za větší objem levnějšího kovu a následně převezen zpět. Hodnota stříbra v 19. století navíc trvale klesala, což způsobovalo další komplikace. Mnoho států tedy přešlo k zlatému monometalismu, který se s pár přestávkami udržel až do první světové války. Tato epocha (epocha zlatého standardu) bývá označována z hlediska ekonomiky, za nejstabilnější vůbec.
Jindřich VIII. Tudorovský – otec prvního Sovereignu
Vraťme se ale k minci Sovereign! Kromě toho, že reprezentuje monometalismus, skrývá mnoho dalších zajímavostí. Za prvním Sovereignem se musíme vrátit až do 15. století, kdy Anglii vládnul Jindřich VIII. Právě jeho portrét zdobí líc vůbec prvního Sovereignu. První Sovereign vznikl po vzoru evropských velkých zlatých mincí a jeho úkolem bylo zvýšit vládnoucímu rodu Tudorovců prestiž.
Od té doby se na minci vystřídalo mnoho dalších britských panovníků. První Sovereigny byly raženy z necelých 8 gramů 23k zlata. V roce 1526 byla ryzost snížena na 22k a v takové specifikaci přetrvaly mince do dnešních dnů. Avers mince zdobil původně heraldický znak Anglie obklopený růží, jež byla znakem dynastie Tudorovců. Ražba britských sovereignů probíhala do roku 1604, pak následovala dvousetletá přestávka a znovu obnovena byla až v roce 1817 za panování krále Jiřího III.
Pistrucci- synonymum dokonalého designu!
Při obnovené ražbě byl na reversu opět portrét panovníka. Motiv aversu vytvořil před více než 200 lety Benedetto Pistrucci (1783-1855), legendární italský rytec. Zdobí jej obraz britského patrona, svatý Jiří při boji s drakem. Motiv se v téměř nezměněné podobě užívá na Sovereignech dodnes.
Ražba Sovereignu má dlouhou tradici, stejně jako rytecké umění v rodině Pistrucci. Při příležitosti 200. výročí od obnovení ražby Sovereignu se ztvárnění motivu zhostila Angela Pistrucci, pra pra pra pra neteř samotného Benedetta! Po svém předkovi nepopiratelně zdědila medailérský talent a výsledek její práce je dokonalý.
Mince bez nominálu zachraňovala životy vojákům!
Všimli jste si, že na Sovereignu není vyznačena nominální hodnota? Je to tak, legendární Sovereign nominál skutečně fyzicky postrádá. I přesto je však oficiálním platidlem, za které si můžete koupit třeba večeři, což sice není nejvýhodnější, ale možné to je. Ve skutečnosti se totiž jeho nominální hodnota rovná jedné britské libře.
Důkazem toho, že Sovereign nominál má, může být jeho využití jakožto peněz pro přežití „emergency money“. Mince byly totiž součástí záchranných balíčků pro vojáky, bojujících ve 2. světové válce, ale i při pozdějších vojenských operacích.
Sovereign oslavuje 90. narozeniny Alžběty II.!
Jednu z nejzdařilejších ražeb představuje kompilace, připomínající 90. narozeniny současné britské panovnice! Emise z roku 2016 v sobě skrývá tradiční symboliku, ale také nejmodernější ražební technologii, která dává vyniknout propracovanému motivu od geniálního italského rytce Benedetta Pistrucciho. Postava svatého Jiřího na koni je plátována vyhledávanou platinou a dodává motivu zvláštní dynamiku. Veškeré parametry zlatého Sovereignu ztvrzuje originální certifikát Autentičnosti, který je doplněn o oficiální poštovní známku Poštovního úřadu Spojených států amerických (US Mail). Certifikát je označen razítkem poštovní pobočky na Wall Street.