Jsou krásné, fascinující a přinášejí radost. Šperky, zejména ty zlaté, už po staletí pomáhají vyjadřovat náklonnost a vděčnost. Jenže i taková krása, jako je zlatý šperk, může mít svou stinnou stránku. Vytěžené zlato, používané například pro výrobu zlatých šperků nebo mincí, totiž mnohdy pochází z necertifikovaných dolů. A právě tyto doly často nerespektují práva horníků a zatěžují přírodu používáním velmi nešetrných technologií.

Těžba zlata tvoří důležitou součást zdrojů příjmů v zemích Latinské Ameriky, Afriky a Jihovýchodní Asie. Ve velkých dolech, které jsou kontrolovány národními a nadnárodními standardy, je těženo 85  – 90 % celosvětového objemu zlata. Přesto zbývá 10 – 15 % dolů, ve kterých těžba není kontrolována. Právě v těchto dolech, pracuje více než 10 milionů lidí, což je 90 % horníků.

Horníci těží zlato ručně

V takových nekontrolovaných dolech není výjimkou, že horníci těží zlato z nerostů ručně a k jeho čištění používají jedovatou rtuť, která ohrožuje horníky a okolí dolu. Provoz dolů funguje bez povolení místních úřadů. Náročná a nebezpečná práce však znamená pro mnohé jediný možný způsob obživy.

Medaila z certifikovaného zlata
Medaile z certifikovaného zlata

Pomoci horníkům má za cíl Aliance pro zodpovědnou těžbu (ARM). Její snahou je přeměnit drobné těžební společnosti v subjekty, které budou dbát na vhodné pracovní podmínky zaměstnanců a dopad těžby na životní prostředí. „Tyto cíle se ztotožňují i s filosofií naší společnosti, stejně jako všech poboček skupiny Samlerhuset Group BV, pod kterou spadáme,“ říká Luboš Krčil, ředitel Národní Pokladnice, předního distributora pamětních mincí a medailí.

Aby doly daly najevo, že splňují výše uvedené cíle, mohou požádat o certifikaci, které uděluje ARM. Dolům, které získají certifikaci, bude garantováno, že od nich bude zlato vykupováno za férovou cenu. Získají také finanční prostředky pro zlepšení podmínek pro své podnikání a sociálního zázemí pro horníky a jejich rodiny.

Ceritifikované zlato ve šperkařství

Šperkařský průmysl podporuje myšlenku odpovědné těžby zlata již nějakou dobu a pomáhá k ustálení spolehlivých distribučních řetězců. Jedním z hlavních partnerů ARM je švýcarský výrobce hodinek a šperků Chopard. Podporuje dva doly v Kolumbii a Bolívii, aby získaly certifikaci. Jejich snahou je rovněž rozšířit povědomí o certifikovaném zlatě (fairmined gold) do celého světa  a prezentace výrobků z tohoto zlata na prestižních společenských událostech, jako je například filmový festival v Cannes.

Mincovnictví zaostává

Oproti šperkařství není důraz na původ zlata v mincovním průmyslu tak silný a kroky ke kontrole původu zlata jsou postupné. Jedním z nich bylo užití certifikovaného zlata pro výrobu medaile, určené pro nositele Nobelovy ceny za mír. Tu emitovala další pobočka Samlerhuset Group BV, Norská mincovna.

„Již léta používáme jen ověřené dodavatele. Snažíme se také využívat zlato z recyklovatelných zdrojů,“ pokračuje Krčil.  Aktivity je potřeba vyvážit, aby malé doly měly motivaci certifikaci získat, ale zároveň bylo odebíráno i od těch, kteří ji už mají. Všechny zúčastněné strany si uvědomují, že transformace dolů je dlouhodobý, ale nutný proces který přispěje k lepším podmínkám života v rozvojových zemích, šetrnému přístupu k přírodnímu prostředí a společenské zodpovědnosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím