Sběratelství je koníčkem, vášní, pro někoho dokonce posedlostí. Někdo v něm vidí perspektivní investici, někdo radost a vzrušení. Právě rozhodnutí, co pro sběratele sběratelství představuje, je na začátku jejich cesty stěžejní.

Hobby nebo investice?

Nejčastější předměty asociované se sběratelstvím představují staré mince, známky a vzácné či umělecké sběratelské kousky, které jsou spojeny s budoucí, obvykle rostoucí hodnotou. Tento typ sběratelství však vyžaduje kromě času a počátečních investic také pořádnou zásobárnu informací. Sběratel historicky významných a investičních předmětů musí mít perfektní znalosti a přehled o historických milnících, vývoji cen drahých kovů a měl by být vybaven i výbornou intuicí. Pokud mu některá z těchto nezbytností chybí, je odkázán na znalce a odhadce, kteří mu poradí.

Sběratelská nebo investiční hodnota?

Ti, kteří chtějí také zažít adrenalin spojený se sbíráním, ale termín výnosnost investice je jim cizí, schraňují jiné, vlastní poklady. Spousta lidí střádá pivní podtácky, propisky nebo třeba berušky (všechny kromě živých). Příkladem je sběratelka z Londýna, která prohlásila:

„Vzpomínám si, když jsem v kapse měla posledních pět liber a volila jsem mezi obědem a keramickou beruškou, kterou jsem ještě neměla ve sbírce. Volba byla jasná.“

A právě tyto malé oběti, zlomové okamžiky rozhodnutí a konečná radost ze získaného předmětu jsou dostatečnou motivací pro sbírání zdánlivých zbytečností.

Není mince jako mince

Jedny z nejoblíbenějších sběratelských kousků jsou stále numismatické předměty. Pokud patříte k fanouškům mincí, pak vás jistě těší, jak široký je současný trh a nabídka. Vedle mincí se nyní stávají populárními i pamětní medaile. Běžné pamětní medaile můžete koupit v automatech na turistických místech, jako jsou ZOO, hrady a jiné památky. Pamětní medaile vydané k různým příležitostem zase seženete u specializovaných firem.

„Vydáváme pamětní medaile, které sběratelům připomínají významné okamžiky a postavy české historie. Pro naše zákazníky mají osobní hodnotu,“ říká Lucie Černochová, odbornice na pamětní medaile z Národní Pokladnice – distributora pamětních mincí a medailí.

Na co myslet na začátku?

Začínající sběratel mincí nebo medailí by určitě měl vzít v úvahu.

  • Na jaké období nebo témata se při sbírání zaměřit

Sběratel si musí promyslet, jestli se zaměří na konkrétní období historie, které ho nejvíce fascinuje, nebo bude hlídat novinky na trhu a rozhodovat se individuálně.

  • Kde získat potřebné informace?

V současné době všudypřítomného internetu jsou základní informace dostupné online. Dále můžete využít odborných katalogů a sběratelských diskuzí. Lze se také poradit u specializovaných firem, které mince a medaile nabízejí.

  • Jak emise získávat?

Ze začátku se můžete poptat ve svém okolí, zda někdo mince nebo medaile nesbírá, získat rady a tipy.

Pro bezpečné uchovávání mincí můžete využít speciální alba, kazety nebo kufříky. Stylová balení podpoří unikátnost předmětu a zároveň ho ochrání před případným poničením.

Pokud mince najdete náhodou někde v hlíně, je dobré nechat je profesionálně očistit. Zahnědlá patina totiž může přidat na hodnotě . Jejím odstraněním mince nejen poškodíte, ale i snížíte jejich hodnotu. V případě nově koupených mincí odborníci radí již nijak nečistit.

  • Je třeba mince a pamětní medaile nějak konzervovat?

Pokud jsou v pořádku, očištěné a zbavené měděnky není třeba je dále chemicky ošetřovat.

  • Jak zachovat lesk?

Důležité je na mince příliš nesahat.

  • Jak mince evidovat?

Sběratel může vést o svých mincích papírovou evidenci, nebo využít internetových softwarů.

  • Jakému prodejci můžu věřit?

Investice do mincí a pamětních medailí jistě není zanedbatelná, proto je dobré najít si prodejce, kterému můžete důvěřovat. ČNB vydává seznam prověřených prodejců sběratelského materiálu, na které se můžete spolehnout.

  • Co když mince nedorazí v pořádku?

Doporučením je se nebát, nezmatkovat a v klidu kontaktovat prodejce.

„Záleží nám na tom, aby zákazníci byli spokojeni. Pokud by mince nebo medaile dorazila porušená, obratem ji zákazníkovi vyměníme za novou,“ dodává Černochová z Národní Pokladnice.

Rozhodujete se, co vlastně sbírat? Přečtěte si, zda sbírat pamětní medaile nebo mince.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím