Jednou z nejkrásnějších, sběratelsky nejatraktivnějších a nejžádanějších zlatých mincí, které pochází z Rakouska-Uherska, je bezesporu zlatá výroční stokoruna, emitovaná při příležitosti diamantového výročí panování Františka Josefa I., poeticky přezdívaná Dáma v oblacích.

Zlatých rakouských mincí s nominální hodnotou 100 korun bylo v období vlády císaře Františka Josefa I. emitováno více než milión kusů, ale diamantová emise z roku 1908 je naprosto jedinečná a navíc byla vyražena v nákladu pouhých několika tisíc exemplářů.

Zlatá výroční stokoruna a její krása

Na aversu mince se nachází podobizna císaře Františka Josefa I. hledícího vlevo. František Josef I. (1830 –1916), císař rakouský, král český a uherský, král lombardský, benátský, dalmatský, chorvatský a slavonský se ujal vlády ve svých osmnácti letech v prosinci 1848 (když se trůnu v jeho prospěch vzdal dosavadní císař a jeho strýc Ferdinand I. Dobrotivý). Vládl až do své smrti a stal se tak jedním z nejdéle vládnoucích panovníků na světě a dožil se též nejvyššího věku ze všech habsburských panovníků (86 let).

Základem kompozice reversu je ležící postava ženy, která personifikuje Rakousko a jeho slávu. Žena leží v oblacích, zpoza kterých prosvítají sluneční paprsky. Její levá ruka spočívá na štítu s rakouskou orlicí, v pravé drží vavřínový věnec. To vše je doplněno daty 1848 a 1908, které označují 60. leté výročí vlády Františka Josefa I., a nápisem DVODECIM LVSTRIS GLORIOSE PERACTIS, který lze do češtiny volně přeložit jako šedesát nádherně naplněných let. Modelem vyobrazené ženy byla herečka Kateřina Schrattová (1853 – 1940), jedna z nejoblíbenějších rakouských hereček a milenka císaře Františka Josefa I.

Zlatá výroční stokoruna
Zlatá výroční stokoruna

Múza Františka Josefa I.

Kateřina upoutala pozornost Františka Josefa I. svým vystoupením na Světové výstavě ve Vídni v roce 1885. Císařova manželka Alžběta si jeho zájmu povšimla, a protože v té době již s manželem nežila, podporovala jejich vzájemný vztah. Z Františka Josefa a Kateřiny se postupně stali přátelé a snad i milenci. Kateřina navštěvovala císaře takřka denně, zvláště po tragické smrti jeho syna Rudolfa i císařovny Alžběty. Jejich vztah vydržel až do císařovy smrti v roce 1916.

Tato zlatá mince má zkrátka vše, čím je lidstvo od počátku věků až do dnešních časů přitahováno – působivý a velmi silný příběh lásky dvou výjimečných lidí, lehce opředený tajemnem a doplněný křehkou krásou a leskem drahého kovu.

Exempláře této diamantové emise dochované ve vysoké kvalitě, bez poškození (škrábanců, skvrn, oděru) jsou odbornou veřejností a sběrateli celého světa ceněny mimořádně vysoko. Je však zajímavé, že i hodně poškozené mince, pocházející z této emise, mají mnohonásobně vyšší cenu, než je současná cena mincovního kovu.

Pokud právě začínáte se sběratelstvím, nepřehlédněte náš článek s užitečnými radami do začátku.

2 KOMENTÁŘE

    • Dobrý den,

      záleželo by na stavu a pravosti. Tyto mince jsou však ceněné vysoko. V řádech tisíců korun určitě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím