Ražba pamětní medaile k 700. výročí narození Karla IV.
Ražba pamětní medaile k 700. výročí narození Karla IV.

V sobotu 14. 5. 2016 uběhlo neuvěřitelných 700 let od narození Karla IV., nejvýznamnějšího českého panovníka a římského císaře, který se zasloužil o ekonomický, politický i kulturní vzestup českého království. Na počest Otce vlasti vydává Národní Pokladnice emisi 700 stříbrných pamětních medailí.

Karel IV., jedinečný státník s výjimečnými schopnostmi, rozhledem, inteligencí a charakterem ovlivňoval politické a hospodářské dění daleko za našimi tehdejšími hranicemi. Díky své píli, vytrvalosti a moudrosti povznesl České země ze zuboženého stavu, který sám popisuje ve svém autobiografickém díle Vita Caroli, na pomyslný vrchol  tehdejšího středověkého světa.

Revers a avers pamětní medaile
Revers a avers pamětní medaile

„I přesto, že si Karla IV. zdaleka nepřipomínáme sami a jeho kulturní i politický odkaz najdeme v celé Evropě, České země stále představují místo, ke kterému měl císař Karel IV. nejblíže. Naším úkolem je proto jeho odkaz ctít, šířit a připomínat sobě samým i dalším generacím. Právě z tohoto důvodu se Národní Pokladnice rozhodla přispět a uctít památku tohoto velkého panovníka jedinečnou stříbrnou ražbou!“ dodává Luboš Krčil, ředitel Národní Pokladnice.

14. 5. 2016 v ranních hodinách, tedy přesně 7 století od chvíle, kdy budoucí český král a císař římský  poprvé spatřil světlo světa, se v druhé nejstarší norské mincovně rozběhly razící stroje, aby za jediný den vyrazily 700 stříbrných uncových medailí.

Autor návrhu, akademický sochař Vladimír Oppl
Autor návrhu, akademický sochař Vladimír Oppl

Na ražbu přijel osobně dohlédnout sám autor medaile, známý sochař a medailér Vladimír Oppl společně s Petrou Havelkovou,  zkušenou Produkt manažerkou Národní Pokladnice, která proces ražby zdokumentovala a okomentovala, aby jej tak přiblížila široké veřejnosti.

Každé medaily se věnuje mimořádná pozornost
Každé medaili se věnuje mimořádná pozornost

Každá pamětní medaile pocházející z emise, která čítá symbolických 700 unikátů, byla ražena do 1 unce (=31,1 g) ryzího stříbra (999/1000) a dosahuje průměru 39 mm. Pro zachování všech detailů precizního návrhu bylo třeba vyvinout lisovací tlak 250 tun a razící zařízení vyrazilo motiv  pamětní medaile dvěma údery. Stříbrné medaile jsou raženy v nejvyšší mincovní kvalitě, což znamená, že každý kus je ručně leštěn speciální diamantovou pastou, která je následně opatrně odebírána. Celý proces složité, ale fascinující ražby s komentářem můžete zhlédnout v přiloženém videu.

 

 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím