Jaké mince a medaile sbírat? Jak uspořádat svou sbírku? Jaký obnos do sbírky investovat? To jsou otázky, které si kladou nejen začínající sběratelé. Lidé se ke sběratelství uchylují z různých důvodů. A právě jejich osobní pohnutky většinou odráží styl jejich sbírky. Někteří lidé holdují investičnímu sbírání, někteří sbírají staré mince, které sami objeví na půdě či na poli. Jiní si prostřednictvím své sbírky zhmotňují své historické poznatky. Další nadšenci zdědí mincovní poklady po rodičích či prarodičích a na vášeň svých předků navážou. Ve sběratelství platí obecné pravidlo, a sice kompletování Vaší sbírky by Vás mělo zejména těšit. Pokud se stále nemůžete rozhodnout, jak Vaši sbírku pojmout, zde je několik tipů na její uspořádání.
Mince z mincovního katalogu?
Nejen v online prostřední naleznete hned několik mincovních katalogů. Ty obyčejně vydávají aukční domy. Mincovní katalogy jsou dle našeho názoru vynikajícím pomocníkem, který nám pomůže s orientací v období, které nás zajímá. Co se týče katalogových cen, můžete se ovšem snadno spálit. Nacenění bývá mnohdy tendenční a výhodné maximálně pro vydavatele těchto seznamů. Unáhlené koupi se můžete vyhnout například konzultací se studovaným numismatikem nebo vlastním průzkumem online diskuzí či návštěvou numismatických aukcí.
Polní sbírka aneb detektorové sbírání
Hledání mincovních pokladů je krásným, ale též časově náročným koníčkem. Je třeba dobře znát minulost prohledávaných oblastí, ale hlavně se obrnit železnou trpělivostí. Jen hrstce hledačů se podaří najít opravdu cenné úlovky. Pokud se Vám skutečně poklad najít podaří, nezapomeňte na lokální zákon, který přikazuje každý historický nález odevzdat. Před tím, než se vydáte do terénu, určitě si související legislativu nastudujte. O oplétačky s úřady nikdo nestojí.
Geografická sbírka
Oblíbenou sběratelskou variantou je geografické sbírání. Jde o relativně snadný styl tvorby sbírky, který se hodí i pro sběratele – začátečníky. Může jít ovšem i o velice sofistikované sběratelské celky, které se zaměřují na zřídkavé mince či medaile. Geografické sbírání lze samozřejmě kombinovat s časovým a tematickým kontextem. Můžete se tedy zaměřit například na sbírání amerických dolarů nebo na sběr zlatých habsburských mincí. Za geografické sbírání lze považovat také hromadění ražeb s jednou mincovní značkou. Jinými slovy můžete sbírat mince ražené v Kremnici nebo ve slavné pařížské mincovně.
Ročníkové sbírky
I tento starý sběratelský styl je mezi numismatickými nadšenci stále populární. Jak název napovídá, jedná se o kompletaci sbírky dle emisního roku. Můžete sbírat například všechny oběhové mince, které byly raženy na území Československa. Odvážnější a zámožnější sběratelé si mohou dovolit být konkrétnější a zaměřit se například na československé pětihaléře. Zde ovšem mohou narazit. Takový 5haléř z roku 1924 je tak ojedinělý, že jej nemusíte nikdy získat i přesto, že jste poctivě šetřili. Ročníkové sbírání lze praktikovat i s minimálními náklady. V Národní Pokladnici vydáváme každý rok finančně dostupné ražby či bankovky, vyobrazující národní milníky, které jsou mezi veřejností velice oblíbené.
Sbírání jednoho medailéra
Tento sběratelský styl je oblíbený zejména u uměleckých předmětů. Stejně tak jako zámožným sběratelům visí v honosné hale Monet nebo Kubišta, můžete mít v šuplíku Španiela, Oppla nebo Pistrucciho. Vyberete si takového medailéra nebo medailérku, jejichž styl je Vám blízký. Stejně jako ostatní sběratelské styly, lze i tento kombinovat. Vyberete-li si například známého českého medailéra Vladimíra Oppla, můžete se zaměřit na pamětní medaile, oběžné mince, na soutěžích oceněné numismaty, ražby s národní tematikou, stříbrné mince v nejvyšší mincovní kvalitě, atd.
Zaměřte se na „paskvily“
Asi pro Vás nebude překvapením tvrzení, že nejcennější je to, čeho je málo. Diamanty ani zlato z nebe neprší, a to je také důvod, proč lidstvo tolik fascinují. S chyboražbami je to naprosto stejné. Stačí otočit raznici, parciálně pozlatit okruží místo středu mince a neštěstí, tedy spíše sběratelské štěstí je na světě. Mějte oči do široka otevřené!
Tematická sbírka
Tematické sbírání je krásné, protože je ucelené a nabízí svým majitelům postupné poznávání hluboké tematiky. Můžete se zaměřit na ucelené sady, kolekce, ale i samostatné ražby, které si budete vyhledávat sami. Tématem Vaší sbírky může být cokoli, co Vás zajímá. Zaměřit se můžete například na Historii Československa, Tereziánské ražby nebo Alfonse Muchu. Můžete sbírat všechny mince s vyobrazením jednoho konkrétního vladaře, státníka nebo třeba konkrétního zvířete. Mince může pojit jejich vydavatel, v našem případě můžete tedy sbírat vše z Národní Pokladnice. Možností je nespočet a záleží jen na Vaší vynalézavosti.
Udržitelné sbírání
Už jste někdy slyšeli o Fairmined zlatu nebo Humaniu? Pokud ne, garantujeme Vám, že o nich ještě uslyšíte. Jde o mimořádně vzácné a vyhledávané kovy, jejichž těžba pomáhá znevýhodněným komunitám. Sbíráním numismatů z těchto kovů se přidáváte ke stále se rozrůstající skupině empatiků, kterým není jedno osud komunit, kteří se narodili do těžkých životních podmínek.
Exonumie
Pojem exonumie byl poprvé definován uznávaným odborníkem na tokeny Russlem Rulauem. Exonumie v doslovném překladu znamená „mimo mince“. Z tohoto překladu vyplývá, že se zabývá všemi předměty, které jsou podobné mincím, ale nejsou zákonnými platidly. Zářnými zástupci exonumie jsou americké upomínkové protáhlé mince, které slouží jako suvenýry. Jedná se o bývalé běžně používané mince, které jsou strojově protažené se změněným designem. Nejčastěji se upomínkové mince razí z originálních mincí o nominální hodnotě jednoho centu, protože právě za tuto cenu se prodávají. Dalším typickým příkladem jsou kontramarky. Jedná se o oběžné mince, do kterých byly dodatečně vyražené značky v podobě čísla, obrázku nebo znaku. Funkcí značek bylo několik – měnili nominální hodnotu, prodlužovali platnost nebo označovali kvalitu mince.
Sběratelských stylů je tolik, kolik v sobě nalezneme fantazie. Můžete samozřejmě sbírat prostě to, co se Vám líbí. Ani taková sbírka nebude špatná. Jak jsme zmínili na začátku, sbírání je tu především od toho, abyste z něj měli radost!