Zleva: Miroslav Vaškových, ředitel muzea J. A. Komenského s ředitelem Národní Pokladnice, Lubošem Krčilem

Tento rok slavíme 425. výročí od narození jedné z nevýznamnějších osobností naší historie, Jana Amose Komenského. Aby nebyly pokrokové reformy geniálního pedagoga zapomenuty, vydala Národní Pokladnice stříbrnou pamětní medaili. Světová limitace 425 kusů, připomíná právě narození slavného učitele. „Šťastnou 77. ražbu z této emise věnoval Luboš Krčil,  ředitel Národní Podkladnice Miroslavu Vaškových, řediteli Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě. Předání proběhlo symbolicky v areálu muzea pod sochou J. A. Komenského. Právě komeniologové z muzea JAK se totiž podíleli na přípravě doprovodných textů k medaili, vyražené z 5 uncí ryzího stříbra.

Jan Amos Komenský na stříbrné medaili s vysokým reliéfem

425. výročí Učitele národů připomíná medaile ražená z 5 uncí ryzího stříbra

Jedinečnost jubilejní stříbrné medaile emitované na počest významného pedagoga a reformátora evropského formátu zdůrazňuje její vysoký reliéf, který se vyjímá na 155,5 gramech ryzího stříbra 999/1000.  Numismat je zároveň ražený v té nejvyšší mincovní kvalitě, díky čemuž je povrch medaile zrcadlově lesklý.

Autorem medaile je známý medailér Vladimír Oppl

Grafický návrh aversu i reversu této výjimečné pamětní medaile je dílem významného českého akademického sochaře a medailéra Vladimíra Oppla, mj. autora české oběžné dvacetikoruny a Řádu T. G. Masaryka. Za své mince a medaile získal Vladimír Oppl četná ocenění. K nejvýznamnějším patří cena Nejkrásnější zlatá mince světa udělená v roce 1999 za pamětní minci Nové Město pražské.

Základem kompozice reversu je zeměkoule z Komenského díla Orbis Pictus.
Základem kompozice reversu je zeměkoule z Komenského díla Orbis Pictus.

Symbolický motiv vyniká díky vysokému reliéfu

Na aversu medaile je vyražen portrét Jana Amose Komenského vytvořený podle známé práce Maxe Švabinského. Základem kompozice reversu je zeměkoule z Orbis Pictus, v jejím středu se nachází vyobrazení beránka, symbolu Jednoty bratrské, jejímž posledním biskupem byl právě Jan Amos Komenský. Kompozici doplňují nápisy „Učitel národů“ v několika světových jazycích, které jsou umístěny v okruží.

„Jsme skutečně rádi, že se muzeum JAK stalo naším partnerem. Díky pomoci tamního profesionálního týmu nabídneme veřejnosti k stříbrné památce další přidanou hodnotu v podobě zajímavého čtení. Před několika dny jsem měl to potěšení projít se revitalizovanými expozicemi muzea. Byl to pro skutečně zážitek, který mohu všem jen vřele doporučit“, pochvaluje si spolupráci Luboš Krčil, ředitel Národní Pokladnice.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím