World Money Fair 2015
World Money Fair 2015 – hala

31. 1. – 1. 2. 2015 se v Berlíně konal 44. ročník veletrhu World Money Fair, který se pyšní tím, že je druhý největší numismatický veletrh na světě. World Money Fair je v podstatě přehlídka prestižních světových mincoven a jejich numismatických skvostů.

„Takovou událost jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít. Na veletrh jsme se vydali v sedmičlenné výpravě,“ říká Petra Havelková z Národní Pokladnice.

Na World Money Fair najdete mincovny z celého světa, včetně slavné britské the Royal Mint, the Mint of Finland nebo australské the Royal Australian Mint.

the Royal Mint na World Money Fair
Stánek the Royal Mint na World Money Fair
Mint of Finland na World Money Fair 2015
Stánek the Mint of Finland
Perth Mint na World Money Fair 2015
Stánek the Perth Mint
MDM na World Money Fair 2015
Stánek MDM

50. výročí the Royal Australian Mint

Vzácným hostem letošního ročníku byla právě poslední zmíněná, the Royal Australian Mint, která na veletrhu oslavila 50 let své existence. V roce 1966 vznikl australský dolar, který nahradil tehdejší měnu, libru šterlinků. Zavedení nové měny přirozeně předcházela enormní emise nových australských dolarů. Tu však již britská mincovna v Melbourne nebyla schopna sama zajistit. Australská vláda se tedy rozhodla založit mincovnu vlastní.  22. února 1965 tak v Canbeře vznikla the Royal Australian Mint. Stánek australské mincovny byl na veletrhu nejnavštěvovanější. Hosty zde vítali australští maskoti – koala a klokan.

Francouzská excelence

„Nás nejvíce nadchnul stánek pařížské mincovny Monnaie de Paris. Ta na World Money Fair představila kilogramovou zlatou minci raženou do čistého zlata,“ přiznává Havelková.

Mince byla emitována v nákladu pouhých 29 kusů pro celý svět. Zlatá mince vznikla jako výsledek spolupráce mincovny Monnaie a exkluzivního francouzského výrobce skla, firmy Baccarat. Spolupráce to ovšem nebyla nahodilá. Zlatá mince je součástí kolekce s názvem Francouzská excelence, jejíž emisí oslavil Monnaie 1150 a Baccarat 250. výročí svého vzniku.

Baccarat a Monnaie
Kilogramová zlatá mince zapuštěná do čirého krystalu Baccarat
Monnaie de Paris a Baccarat
Monnaie de Paris a Baccarat

 

„Mince z kolekce Francouzská excelence jsou opravdu jedinečné. Důvěrně vystihují preciznost a eleganci francouzského mincovního umění,“ říká Martina Pačaiová, odbornice na vzácné mince z Národní Pokladnice.

Exkluzivní je nejen samotná mince a její provedení, ale i způsob jejího dodání. Minci její nový majitel dostane v kufru značky Goyard. Ten je vyroben z topolového dřeva, pravé kůže a kován platinou.

„Zjistili jsme, že jen samotný kufřík vyjde na 70 – 80 000 EUR! Zkrátka francouzský luxus jak se patří,“ dodává Pačaiová.

Kufr Goyard
Kufr značky Goyard na mince z kolekce Francouzská excelence

Letošní World Money Fair v Berlíně byl opět přehlídkou prestiže a luxusu světových mincoven. Mincovny na stáncích prezentovaly jak tvorbu z loňského roku, tak představily novinky pro rok 2015.

„World Money Fair opět dokázal, že co se týče evropských numismatických veletrhů, nemá konkurenci. Veletrh jsme si moc užili a odvážíme si z něj nejen plnou paměťovou kartu ve foťáku, ale i plnou hlavu inspirace pro vlastní tvorbu,“ svěřuje se Havelková.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím