Zpočátku byla tato zlatá mince zcela obyčejným americkým platidlem. Dvacetidolar Double Eagle nahradil roku 1907 svého předchůdce se stejnou nominální hodnotou. První dvacetidolarová mince se začala razit totiž už během kalifornské zlaté horečky v roce 1850. Po padesáti letech bylo však třeba zastaralý design revitalizovat a tak vznikl legendární Double Eagle. Přečtěte si příběh nejslavnější zlaté mince na světě. 

Double Eagle, symbol hodnot USA

zlaté mince
Augustus Saint-Gaudens, americký sochař a autor motivu Double Eagle

Autorem nového motivu je věhlasný americký sochař Augustus Saint-Gaudens, který původně zamýšlel plastičtější zpracování orla. Vzhledem k tehdejším technologickým možnostem nebylo možné jeho původní představu realizovat, a proto byl orel doslova zploštěn. Design této americké mince je považován za jeden z nejzdařilejších vůbec. Oba symboly na reversu i reversu představují americké ideály i charakteristiku, kterou se země prezentuje doma i v zahraničí. Bohyně Liberty na aversu a orel na reversu symbolizují sílu, odhodlání, svobodu.

Miliónová hodnota díky ekonomické krizi

I když je mince z výtvarného a sémiotického hlediska perfektní, astronomická hodnota Double Eagle má jiný důvod. Za rapidním růstem její hodnoty stála probíhající ekonomická krize. Ve snaze krizi zmírnit, nechal tehdejší americký prezident Franklin D. Roosevelt téměř půl milionovou emisi zlatých Double Eagle dolarů z roku 1933 roztavit a hodnotné zlato využít právě na zmírnění ekonomické krize. Pouze 13 zlatek proklouzlo a právě ty se dle některých numismatiků staly nejvyhledávanějším numismatickým pokladem světa.

Král, zloděj a tajná služba, aktéři neuvěřitelného příběhu jediné zlaté mince

Ke svému štěstí vlastnil jednu z 13 zachovaných Double Eagle dolarů filadelfský zlatník Israel Swift. Zlatník si všiml, že po mincích sílí poptávka a svou ražbu prodal obchodníkovi s numismaty do amerického Texasu. Mince následně putovala z Texasu do Egypta ke králi Faroukovi, který byl vášnivým sběratelem vzácných mincí. U egyptského panovníka setrval  Double Eagle až do roku 1952, kdy byl král sesazen z trůnu a jeho rozsáhlá numismatická sbírka o více než 8 500 exemplářů byla uvolněna na trh. Ještě před tím, než mohla proběhnout aukce jeho bohaté sbírky, zažádala americká vláda o vrácení zlatého Double Eagle. I když bylo Americe vyhověno, do Washingtonu cenný dvacetidolar nikdy nedorazil. Američané podnikli rozsáhlé pátrání, které přineslo ovoce až v roce 1996. Toho roku tajná služba dopadla britského obchodníka, který se pokoušel exemplář s bohatou historií prodat.

Do soukromých rukou se dostal prozatím pouze jeden z 12 Double Eagle dolarů. V roce 2012 byl vydražen v aukční síni Sotheby´s ve Velké Británii za 7,6 milionů dolarů.

Slavný Double Eagle v Praze

V roce 2012 byla slavná mince vystavena v pražském Národním muzeu.

Jeden z 13  exemplářů se dokonce podíval i do České republiky. V roce 2012 ji propůjčilo Národní muzeum americké historie skupině Samlerhuset Group, která vystavila minci v několika zemích Evropy. V Praze organizovala výstavu Národní Pokladnice, česká pobočka Samlerhuset Group. Výstava byla otevřena po 48 hodin v Národním muzeu a těšila se obrovskému zájmu.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím