Krugerrand si již po několikáté za svou padesátiletou historii  připisuje dějinné prvenství. Tato líbivá zlatá  mince je vůbec první investiční mincí světa. Již od roku 1967 je vydávána hned v několika specifikacích. Sběratelé a investoři si však tuto jihoafrickou legendu mohli do letošního roku pořídit jen ve zlatě.  Při příležitosti 50. jubilea, které Krugerrand v roce 2017 slaví, vydala Jihoafrická mincovna konečně také stříbrnou emisi této slavné mince!

Nových provedení vzniklo při příležitosti výročí hned několik. Kromě stříbrné verze, která je ražena leštěným razidlem (nejvyšší kvalita ražby) a v kvalitě premium uncirculated (neoběhové mince), vznikne i několik zbrusu nových zlatých setů či netradičních cihliček.

Stříbrná cihlička Krugerrand – 50.výročí

Stříbrný Krugerrand se v dlouhé historii ražby slavného motivu objevil prozatím jen jednou, a to v rámci setu. V roce 2010 představila Jihoafrická mincovna prémiovou sadu, kterou věnovala Dr. Coertu Laurens Steynbergovi – autorovi dnes již legendárního motivu. Mince byla ražena ze stříbra 925/1000 a její váha činila 15 g.

 

Krugerrand, ražený do jedné unce ryzího stříbra, se letos objevil na trhu vůbec poprvé!

Obě dvě stříbrné verze jsou raženy v limitovaném počtu: proof (15 000) a uncirculated (500 000). Pro výrobu stříbrných mincí bylo použito stříbro nejvyšší ryzosti 999/1000. Na jejich reversu se tento rok navíc objeví mincovní značka „50“, připomínající půl století od vydání první emise! Stříbrné mince jsou, stejně jako zlaté, typické jednou zvláštností- chybí jim nominální hodnota.

Jihoafrická mincovna uhodila hřebík na hlavičku

Ještě před tím, než Kruggerandy s vyraženým letopočtem opustily domovskou africkou půdu, bylo možné sledovat masivní vlnu poptávky. A dnes, jen pár měsíců po představení stříbrné novinky, je téměř nemožné stříbrnou uncovou minci sehnat.

Extrémní zájem si můžeme snadno demonstrovat na úspěchu zlatých Krugerrandů. V roce 1967 bylo na trh uvolněno asi 40 000 kusů, v 70. letech číslo vzrostlo na 200 000 mincí a produkce s poptávkou dále rostla. Do dnešních dnů bylo prodáno více než 50 miliónů zlatých Krugerrandů.

Historické okénko

Paul Kruger – prezident Jihoafrické republiky

První zlatý Krugerrand byl představen veřejnosti před 50 lety, přesně 3. července roku 1967. Jeho úkolem bylo nabídnout lidem investiční příležitost a propagovat těžební průmysl v Jižní Africe.  Krugerrand se stal navzdory absence nominální hodnoty zákonným platidlem. Stal se první zlatou mincí, jejíž hodnota byla odvozována od aktuální ceny zlata. V sedmdesátých a osmdesátých letech byl dovoz Krugerrandu do mnohých zemí, včetně České republiky, zakázán kvůli bojkotu JAR v souvislosti s politikou apartheidu (rasové segregaci). Vyřešení rasových problémů umožnilo zrušení tohoto zákazu a Krugerrand byl od roku 1994 znovu exportován do světa.
Kromě barvité historie je zajímavý i vznik názvu mince. Jedná se o spojení příjmení prezidenta Jihoafrické republiky Paula Krugera (v čele republiky stál v 80. a 90. letech 19. století) a časti názvu pohoří Witwatersrand v okolí Johannesburgu, kde se nachází ložiska drahého kovu. Rand je od roku 1961 název jihoafrické měny.
Do roku 1980 existovala pouze jedna specifikace zlatého Krugerranda – 1 troyská unce zlata. Nyní je mince ražena také z 1/2, 1/4 a 1/10 unce.

Zlatý Krugerrand – podobizna Paula Krugera
zlatý Krugerrand – Antilopa skákavá, symbol Jižní Afriky

Krugerrand je od počátku ražen do zlata vysoké ryzosti (916,66/1000). Vzhledem k tomu, že zlato je kov velice měkký bylo nutné vytvořit

slitinu s mědí, která minci propůjčuje typickou oranžovou barvu a zejména vysokou odolnost proti oděru a poškrábání. Zlatá uncová mince je tedy tvořena 92% procenty zlata a 8% mědi.

Kromě tradice, pečlivého zhotovení a záruky vysoké kvality, je právě vysoká odolnost mincí tím důvodem, proč jsou tyto unikáty tolik žádané sběrateli z celého světa.

Stane se stříbrná mince stejně slavná jako její zlatá sestra… co myslíte?

Zlatý Krugerrand emitovaný v roce 2017 se obejví na českém trhu již v dubnu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte svůj komentář prosím!
Zadejte své jméno prosím